PARTNER PORTALU
  • BGK

Prawomocny wyrok dla wójta, który udzielił ślubu po pijanemu

  • TK    30 marca 2018 - 11:37
Prawomocny wyrok dla wójta, który udzielił ślubu po pijanemu
Alkohol? Tak, ale dopiero na przyjęciu weselnym...

Sąd Apelacyjny podtrzymał wyrok Sądu Okręgowego w Kaliszu, skazujący wójta gminy Żelazków za udzielenie ślubu pod wpływem alkoholu. Wójt zapłaci grzywnę w wysokości 5 tys. złotych i poniesie koszty procesowe.
  • Do zdarzenia doszło w listopadzie 2015 r. Wójt udzielając ślubu miał w organizmie około 2,4 promila alkoholu.
  • Prokurator oskarżył go o niedopełnienie obowiązków służbowych.
  • Adwokat oskarżonego podnosił, że nie można mówić o niedopełnieniu obowiązków, bo ślub został zawarty i jest ważny.

Prawomocny wyrok w sprawie wójta gminy Żelazków zapadł 29 marca. Dotyczyło wydarzenia sprzed dwóch lat.

Doszło do niego 21 listopada 2015 roku. Policję wezwał do Urzędu Gminy w Żelazkowie jeden z gości weselnych - skądinąd poznański policjant. Poinformował, że wójt udzielający ślubu znajduje się prawdopodobnie pod wpływem alkoholu. Według świadków mylił nazwiska, bełkotał i chwiał się na nogach; nawet zapomniał o obrączkach. Odmówił poddania się badaniu alkomatem. Pobrano więc od niego krew w szpitalu. Prokuratorskie postępowanie wykazało później, że w chwili udzielania ślubu wójt Żelazkowa miał we krwi nie mniej niż 2,4 promila alkoholu.

Do pierwszej rozprawy, z oskarżenia prywatnego wniesionego przez nowożeńców, miało dojść wiosną 2017 r. Nie doszło, bo małżonkowie "wybaczyli" wójtowi i złożyli oświadczenie o pojednaniu z urzędnikiem.

Nie odpuściła natomiast Prokuratura Rejonowa w Kaliszu. W czerwcu 2017 r. oskarżyła go o to, "iż będąc funkcjonariuszem publicznym podczas czynności prawnej zawarcia związku małżeńskiego, [...] nie dopełnił obowiązków w zakresie procedury i formy ceremonii, [...] czym działał na szkodę pokrzywdzonych, naruszając ich prawo do uroczystego i godnego zawarcia związku małżeńskiego oraz interesu publicznego narażając na uszczerbek zaufanie społeczne co do godności i powagi funkcjonariusza publicznego."

W październiku, Sąd Rejonowy w Kaliszu skazał wójta na karę grzywny. Od wyroku, odwołał się jego obrońca. Adwokat argumentował, że nie doszło do niedopełnienia obowiązków, ponieważ małżeństwo zostało zawarte. Po odwołaniu oskarżonego, sąd apelacyjny podtrzymał orzeczenie sądu I instancji.

Adwokat wójta zapowiedział, że poprosi o interwencję Rzecznika Praw Obywatelskich.

Wyrok nie oznacza, że wójt straci stanowisko. Nie przekreśla także możliwości ubiegania się przez niego o reelekcję w jesiennych wyborach samorządowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.