PARTNER PORTALU
 • BGK

Preambuła w każdej klasie: Rzeszów weźmie przykład z Warszawy i Słupska?

 • MN    20 listopada 2017 - 11:45
Preambuła w każdej klasie: Rzeszów weźmie przykład z Warszawy i Słupska?

Coraz więcej szkół z preambułą konstytucji. (fot. shutterstock)

Był Słupsk, Lublin, Warszawa i Łódź, wkrótce będzie Rzeszów – to kolejne miasto, które prawdopodobnie wywiesi w swoich szkołach preambułę konstytucji.
• Radni dwóch klubów w Rzeszowie wyszli z inicjatywą, aby w szkołach wywieszono preambułę konstytucji.

• Podobne działania podjęto w innych miastach, ale nie wszędzie zostały one przyjęte z takim samym entuzjazmem.

• W Krakowie kurator oświaty przestrzega, że wywieszanie preambuły w szkołach będzie działaniem politycznym.

Na najbliższej sesji Rady Miasta Rzeszowa będzie głosowana uchwała w sprawie przyjęcia apelu o umieszczenie w szkołach Preambuły Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. W uzasadnieniu do uchwały czytamy:

„Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej jest najważniejszym prawem Rzeczypospolitej i powinna być znana Polakom od najmłodszych lat, a pierwszym krokiem do tego jest poznanie w szkołach jej preambuły. Ten, mający fundamentalne znaczenie dla naszej demokracji akt, zawiera bowiem, skrótowo ujęte, najważniejsze idee obowiązującej Polaków umowy społecznej. Dlatego preambuła powinna znaleźć się w widocznym miejscu w każdej szkole, aby uczniowie jak najwcześniej dowiedzieli się, że są członkami Narodu, który dążenie do prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna, stawia na naczelnym miejscu”.

Rzeszów to kolejne miasto, które chce wywiesić preambułę konstytucji w swoich szkołach. Jako pierwszy zrobił to Słupsk z inicjatywy Roberta Biedronia. Akcja „Konstytucja w każdej klasie” ma na celu większe zaangażowanie młodzieży w działania demokratyczne w mieście.

Pomysł Roberta Biedronia został szybko podchwycony przez Hannę Gronkiewicz-Waltz i wkrótce preambuła zawisła również w stołecznych szkołach. Dalej za ciosem poszli włodarze Lublina i Łodzi.

Czytaj też: Słupsk, Lublin, Warszawa, Łódź z preambułą Konstytucji RP w każdej szkole

Oczywiście nie jest jeszcze pewne, że w Rzeszowie preambuła zawiśnie w każdej szkole. Uchwała wyszła z inicjatywy radnych Platformy Obywatelskiej i Rozwoju Rzeszowa. Zostanie poddana pod głosowanie we wtorek, 21 listopada.

Kraków jest natomiast dobrym przykładem, że wywieszenie preambuły w szkołach nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Tamtejsi radni też głosowali w tej sprawie. Uchwała przeszła (mimo oporów radnych PiS), ale małopolska kurator oświaty stwierdziła, że wywieszanie preambuły w szkołach jest aktem politycznym. To doprowadziło do spięcia na linii kurator – prezydent miasta. Jacek Majchrowski postanowił zaapelować do dyrektorów szkół, aby uszanowali rezolucję przyjętą przez radnych. Ci jednak nie palą się, żeby to robić.  

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (3)

 • formatka, 2017-11-21 08:44:07

  KONSTYTUCJA jest absolutnie APOLITYCZNA !!! i dotyczy wszystkich Polaków w takim samym stopniu! WSZYSTKICH POLAKÓW ! zarówno wierzących jak i niewierzących, tych z prawej jak i z lewej strony sceny politycznej, jak również ogromnej wiekszości obywateli którzy stoją gdzieś pośrodku! Konstytucja dotyc...zy zdecydowanie większej ilości osób niż katolicyzm, a przecież krzyże wciaż jeszcze wiszą w szkołach... Jako akt o znaczeniu nadrzędnym - POWINNA BYĆ WYWIESZANA W SZKOŁACH!  rozwiń
 • Anno Domini 2017, 2017-11-20 16:07:09

  Do czego to prowadzi? Może w ślad za konstytucją portrety włodarzy miast z Biedroniem na czele? Kpiny z demokracji! To jest jakieś zakodowane działanie! Powrót do PRL!
 • Rzeszowianka, 2017-11-20 15:10:23

  a najlepiej wzorem PRL umieszczać portret Prezydenta miasta w każdej klasie ......!NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: