PARTNER PORTALU
 • BGK

Preambuła w każdej klasie: Rzeszów weźmie przykład z Warszawy i Słupska?

 • MN    20 listopada 2017 - 11:45
Preambuła w każdej klasie: Rzeszów weźmie przykład z Warszawy i Słupska?
Coraz więcej szkół z preambułą konstytucji. (fot. shutterstock)

Był Słupsk, Lublin, Warszawa i Łódź, wkrótce będzie Rzeszów – to kolejne miasto, które prawdopodobnie wywiesi w swoich szkołach preambułę konstytucji.
• Radni dwóch klubów w Rzeszowie wyszli z inicjatywą, aby w szkołach wywieszono preambułę konstytucji.

• Podobne działania podjęto w innych miastach, ale nie wszędzie zostały one przyjęte z takim samym entuzjazmem.

• W Krakowie kurator oświaty przestrzega, że wywieszanie preambuły w szkołach będzie działaniem politycznym.

Na najbliższej sesji Rady Miasta Rzeszowa będzie głosowana uchwała w sprawie przyjęcia apelu o umieszczenie w szkołach Preambuły Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. W uzasadnieniu do uchwały czytamy:

„Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej jest najważniejszym prawem Rzeczypospolitej i powinna być znana Polakom od najmłodszych lat, a pierwszym krokiem do tego jest poznanie w szkołach jej preambuły. Ten, mający fundamentalne znaczenie dla naszej demokracji akt, zawiera bowiem, skrótowo ujęte, najważniejsze idee obowiązującej Polaków umowy społecznej. Dlatego preambuła powinna znaleźć się w widocznym miejscu w każdej szkole, aby uczniowie jak najwcześniej dowiedzieli się, że są członkami Narodu, który dążenie do prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna, stawia na naczelnym miejscu”.

Rzeszów to kolejne miasto, które chce wywiesić preambułę konstytucji w swoich szkołach. Jako pierwszy zrobił to Słupsk z inicjatywy Roberta Biedronia. Akcja „Konstytucja w każdej klasie” ma na celu większe zaangażowanie młodzieży w działania demokratyczne w mieście.

Pomysł Roberta Biedronia został szybko podchwycony przez Hannę Gronkiewicz-Waltz i wkrótce preambuła zawisła również w stołecznych szkołach. Dalej za ciosem poszli włodarze Lublina i Łodzi.

Czytaj też: Słupsk, Lublin, Warszawa, Łódź z preambułą Konstytucji RP w każdej szkole

Oczywiście nie jest jeszcze pewne, że w Rzeszowie preambuła zawiśnie w każdej szkole. Uchwała wyszła z inicjatywy radnych Platformy Obywatelskiej i Rozwoju Rzeszowa. Zostanie poddana pod głosowanie we wtorek, 21 listopada.

Kraków jest natomiast dobrym przykładem, że wywieszenie preambuły w szkołach nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Tamtejsi radni też głosowali w tej sprawie. Uchwała przeszła (mimo oporów radnych PiS), ale małopolska kurator oświaty stwierdziła, że wywieszanie preambuły w szkołach jest aktem politycznym. To doprowadziło do spięcia na linii kurator – prezydent miasta. Jacek Majchrowski postanowił zaapelować do dyrektorów szkół, aby uszanowali rezolucję przyjętą przez radnych. Ci jednak nie palą się, żeby to robić.  

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • formatka, 2017-11-21 08:44:07

  KONSTYTUCJA jest absolutnie APOLITYCZNA !!! i dotyczy wszystkich Polaków w takim samym stopniu! WSZYSTKICH POLAKÓW ! zarówno wierzących jak i niewierzących, tych z prawej jak i z lewej strony sceny politycznej, jak również ogromnej wiekszości obywateli którzy stoją gdzieś pośrodku! Konstytucja dotyc...zy zdecydowanie większej ilości osób niż katolicyzm, a przecież krzyże wciaż jeszcze wiszą w szkołach... Jako akt o znaczeniu nadrzędnym - POWINNA BYĆ WYWIESZANA W SZKOŁACH!  rozwiń
 • Anno Domini 2017, 2017-11-20 16:07:09

  Do czego to prowadzi? Może w ślad za konstytucją portrety włodarzy miast z Biedroniem na czele? Kpiny z demokracji! To jest jakieś zakodowane działanie! Powrót do PRL!
 • Rzeszowianka, 2017-11-20 15:10:23

  a najlepiej wzorem PRL umieszczać portret Prezydenta miasta w każdej klasie ......!