PARTNER PORTALU
  • BGK

Premier: Apel do samorządów. Poszkodowani w nawałnicach mogą składać wnioski o odszkodowanie

  • PAP/AT    19 sierpnia 2017 - 14:40
Premier: Apel do samorządów. Poszkodowani w nawałnicach mogą składać wnioski o odszkodowanie
Premier zwróciła uwagę, że skala nawałnic była ogromna, ale "przede wszystkim straż pożarna była na miejscu natychmiast (fot.twitter.com/PremierRP)

Apel i prośba do kolegów samorządowców, żebyście jak najszybciej prowadzili akcję informacyjną, przygotowywali wnioski, byśmy mogli, jak najszybciej te pieniądze wypłacić. One są przygotowane. Budżet państwa jest przygotowany. Są różne formy pomocy - powiedziała premier Beata Szydło w Chojnicach (woj. pomorskie), po spotkaniu ws. sytuacji po nawałnicach.
• Większość skutków ubiegłotygodniowych nawałnic została usunięta - powiedziała premier.

• W środę (23 sierpnia) rząd przedstawi aneks do listy gmin objętych uproszczonymi procedurami związanymi z odbudową domów - dodała.

• Zaapelowała do samorządowców o akcję informacyjną, przygotowanie wniosków, by jak najszybciej wypłacić pieniądze poszkodowanym.

W wyniku nawałnic, które przeszły nad Polską pod koniec ubiegłego tygodnia, zginęło sześć osób, a 55 zostało rannych, w tym 16 strażaków. W całym kraju wiatr uszkodził lub zerwał dachy z ponad 4,5 tys. budynków, z czego ponad 3,5 tys. to budynki mieszkalne.

"Na dzień dzisiejszy możemy powiedzieć, że większość tych skutków została usunięta w ten sposób, że ludzie mogą zacząć myśleć o normalnym funkcjonowaniu, odbudowie swoich gospodarstw" - powiedziała szefowa rządu po sobotnim spotkaniu.

Premier zwróciła uwagę, że skala nawałnic była ogromna, ale "przede wszystkim straż pożarna była na miejscu natychmiast" i strażacy - zarówno z PSP, jak i ochotnicy - nieśli pomoc. "Sukcesywnie do tych akcji włączali się z każdą godziną przedstawiciele kolejnych służb; były usuwane skutki nawałnic" - podkreśliła szefowa rządu.

Poinformowała jednocześnie, że rozpoczęło się już szacowanie szkód po nawałnicach, aby można było jak najszybciej wypłacać środki finansowe osobom poszkodowanym. "I to się już dzieje, ponieważ pierwsze pieniądze wpływają do samorządów, wpływają poprzez wojewodów na zawnioskowane przez samorządy kwoty. I one są wypłacane tym, którzy zostali poszkodowani" - mówiła.

Czytaj też: 101 gmin poszkodowanych w wyniku sierpniowych nawałnic. Jest wykaz

W tym kontekście zwróciła się z apelem do samorządowców. "Apel i prośba do kolegów samorządowców, żebyście jak najszybciej prowadzili akcję informacyjną, przygotowywali wnioski, byśmy mogli, jak najszybciej te pieniądze wypłacić. One są przygotowane. Budżet państwa jest przygotowany. Są różne formy pomocy" - powiedziała szefowa rządu.

W tym kontekście zapowiedziała, że na przyszłotygodniowym posiedzeniu rządu zostanie przedstawiona informacja ws. kolejnych rozwiązań dotyczących wsparcia dla poszkodowanych w nawałnicach, m.in. wsparcia bezpośredniego - finansowego i pomocy fizycznej, ale również "przygotowania programów, które ułatwią tutaj, na tym terenie, funkcjonowanie ludzi".

"Trzeba wyciągać wnioski i przygotowywać zmiany pewnych przepisów, jeżeli jest to oczywiście możliwe i konieczne, a ułatwi nie tylko prowadzenie akcji, ale też przede wszystkim ułatwi odbudowę tych zniszczonych terenów" - podkreśliła premier.

Przypomniała również o pomocy oferowanej przez MRPiPS oraz przez MEN. Jak mówiła, pomoc dotyczy m.in. wsparcia dla przedsiębiorców, zapewnienia opieki nad dziećmi oraz finansowania wyprawek szkolnych dla dzieci z rodzin poszkodowanych w nawałnicach.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.