PARTNER PORTALU
  • BGK

Premier Beata Szydło w Rytlu: "Usuwanie skutków tej tragedii to kwestia miesięcy, a nawet lat"

  • PAP/KDS    15 sierpnia 2017 - 21:59
Premier Beata Szydło w Rytlu: "Usuwanie skutków tej tragedii to kwestia miesięcy, a nawet lat"
Oczekuję, że samorządowcy będą zgłaszać to, czego oczekują - mówi premier Szydło (fot. Twitter/Kancelaria Premiera)

- Oczekuję, że samorządowcy będą zgłaszać to, czego oczekują. W tej chwili jest pełne zabezpieczenie do prowadzenia akcji – powiedziała we wtorek (15.08) premier Beata Szydło, która rozmawiała w Rytlu z osobami poszkodowanymi przez weekendową nawałnicę.
Podkreślała, że jest pod wrażeniem tego, jak ludzie zjednoczyli się w walce z efektami nawałnic. - Musimy wszyscy zdawać sobie sprawę, ze usuwanie skutków tej tragedii to jest kwestia miesięcy, a nawet lat - mówiła szefowa rządu.

Beata Szydło wcześniej rozmawiała ze strażakami i przedstawicielami miejscowych władz, a następnie udała się na objazd do trzech miejscowości położonych nad Brdą, które ucierpiały na skutek nawałnicy.

Oprócz szefowej rządu w Rytlu są też minister ochrony środowiska Jan Szyszko i szef MON Antoni Macierewicz.

Z kolei Mariusz Błaszczak, szef MSWiA oraz Bartosz Kownacki, wiceszef MON odwiedzili miejscowości w woj. kujawsko-pomorskim w weekend poszkodowane przez nawałnice. 

- Przejechaliśmy przez kilka miejscowości i widzieliśmy ogrom strat. Chciałbym osobiście serdecznie podziękować strażakom z PSP oraz druhom z OSP za poświęcenie i zaangażowanie. W powiecie tucholskim spotkaliśmy strażaka, który ratował swój dobytek i odniósł obrażenia w trakcie akcji ratunkowej. Wykazał się jednak postawą poświęcenia. Mamy też przykłady strażaków, którzy interweniowali poza godzinami służby. Chciałbym mocno podkreślić, że służby wykazały się wysokim profesjonalizmem, a sytuacja w woj. kujawsko-pomorskim jest opanowana - mówił minister Błaszczak. 

Dzień wcześniej MSWiA poinformowało o tym, że do ponad 6 tys. rodzin poszkodowanych w nawałnicach, które w ostatnich dniach przeszły nad Polską, trafi w sumie prawie 31 mln zł. 

Osoby poszkodowane w wyniku wichur i nawałnic mogą zgłaszać się po zasiłek do 6 tys. zł, który nie będzie rozliczany. Poszczególne samorządy zbierają takie informacje z terenu, przekazują je wojewodom, a ci następnie zgłaszają to do MSWiA.

Dodatkowo jest możliwość otrzymania pomocy w wysokości do 20 tys. na remonty domów. Pieniądze te są rozliczane na podstawie faktur i oświadczeń, ale bez opinii rzeczoznawcy. Taka opinia jest wymagana, gdy poszkodowani ubiegają się o wyższą pomoc na remont domu - w wysokości do 100 tys. zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Marek Leskiewicz, 2017-08-15 22:57:40

    Warto przypomnieć tym wszystkim krytykującym, że za rządów PO przy sytuacjach kryzysowych czas ich reakcji był 14 -21 dni z podjęciem decyzji o wypłacie środków finansowych poszkodowanym. Dziś rzad PiS przekazał gminom poszkodowanym prawie 31 mln zł w ciągu 3 dni od tragedii! Czy jest różnica w sz...ybkości działaniu pomiędzy byłymi rządzącymi a obecnymi rządzącymi? Ja widzą ja wyraźnie. Oczywiście najbliższe 14 -30 dni pokażą całej Polsce sprawność obecnego rządu PiS w sytuacji bardzo trudnej i kryzysowej dla poszczególnych Gmin dotkniętych tragedią trąby powietrznej.  rozwiń