PARTNER PORTALU
 • BGK

Premier Szydło: Kadencyjność samorządów powinna być ograniczona

 • Bartosz Dyląg    3 października 2016 - 00:01
Premier Szydło: Kadencyjność samorządów powinna być ograniczona
Na drugi #TweetupKPRM premier Szydło zaprosiła internetowych liderów opinii i dziennikarzy (Fot. KPRM)

– Z mojego punktu widzenia, również z doświadczenia samorządowego mogę powiedzieć, że powinna być wprowadzona kadencyjność samorządów – powiedziała w rozmowie z PortalSamorzadowy.pl premier Beata Szydło.
Premier Szydło pytana, czy rząd planuje nowelizacje prawa dotyczącego funkcjonowania samorządów, na przykład wprowadzenie ograniczenia liczby kadencji odpowiedziała, że o tym się dyskutuje, trwa na ten temat dyskusja w Prawie i Sprawiedliwości.

- Z mojego punktu widzenia, również z doświadczenia samorządowego mogę powiedzieć, że powinna być wprowadzona kadencyjność samorządów – powiedziała w rozmowie z PortalSamorzadowy.pl premier Beata Szydło. – Być może powinny być to tylko dwie kadencje po pięć lat, to jest kwestia otwarta.

Zdaniem premier Beaty Szydło po tylu latach funkcjonowania samorządów, pewnie wnioski powinny być wyciągnięte z reformy i potrzebne są takie zmiany.

- W tej chwili nie prowadzimy żadnych prac jeżeli chodzi o samorządy. Zakładam, że jeśli takie prace się pojawią, to byłyby one raczej prowadzone przez klub parlamentarny – zaznacza Beata Szydło.

Premier Szydło dodaje, że teraz jest dużo do zrobienia zmian systemowych, realizujących program PiS.

Beata Szydło odniosła się też do apelu korporacji samorządowych o powstrzymanie ministra środowiska przed wydaniem rozporządzenia dotyczącego selektywnej zbiórki odpadów.

Premier zauważa, że jest bardzo dużo trudnych tematów, to nie są tylko kwestie związane z ochroną środowiska, ale także inne, które podnoszą samorządowcy. Niedługo będzie dyskusja na temat wprowadzenia reformy oświaty czy służby zdrowia.

- To są bardzo ważne głosy i one muszą być brane pod uwagę, ale pamiętajmy, że bardzo często spojrzenie samorządów czy samorządowców jest również z punktu widzenia pewnej korporacji samorządowej. Samorządowcy przede wszystkim nie powinni zapominać, że ich celem jest realizowanie tego, czego oczekują od nich mieszkańcy - podkreśliła Beata Szydło.

Z samorządowych spraw premier Szydło dodała, że Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej analizuje sytuację urzędów pracy i jeżeli dostrzeże konieczność ich reformy, rząd będzie się nad tym zastanawiał.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (7)

 • Leszek - Świnoujście, 2016-10-31 19:15:35

  Dlaczego rząd zamierza ograniczyć kadencyjność samorządowców? Czy poseł, senator ma więcej oliwy w głowie, jest alfą i omegą w wielu sprawach - również tych dotyczących samorządu? Jeśli mieszkańcy popierają swoich przedstawicieli i oddają po raz enty, swój głos wyborczy kandydatom do funkcji radnego...,wójta, burmistrza czy prezydenta to dlaczego odgórnie im tego zabraniać i ograniczać ilość kadencji!?  rozwiń
 • samorządowiec, 2016-10-31 12:35:34

  Witam. Jeżeli rząd planuje ograniczyć liczbę kadencji w samorządach, to oczywiście takie ograniczenia należy wprowadzić obowiązkowo przy wyborach na posła i senatora.
 • Kuba 45562, 2016-10-31 10:52:45

  Należy pilnie ograniczyć ilość kadencji posła i senatora