PARTNER PORTALU
 • BGK

Premier Szydło wymieni kilku wojewodów

 • PAP/AT    24 września 2016 - 19:05
Premier Szydło wymieni kilku wojewodów
Beata Szydło zapowiedziała wymianę kilku wojewodów (Beata Szydło, fot.premier.gov.pl)

• Premier Beata Szydło podczas wyjazdowego posiedzenia klubu PiS zapowiedziała wymianę kilku wojewodów.
• Mówiła też m.in. o zmianach w spółkach Skarbu Państwa, nie tylko kadrowych, ale i w zarządzaniu.
• Jak powiedziała "z błędów będą wyciągane wnioski".
Premier, jako priorytety swojego rządu na najbliższe miesiące - według polityków PiS z którymi rozmawiała - wymieniła: reformę służby zdrowia, edukacji i plan Morawieckiego.

Obok premier, na wyjazdowym, zamkniętym posiedzeniu klubu PiS w Jachrance przemawiali m.in. wicepremierzy: Mateusz Morawiecki i Jarosław Gowin oraz minister edukacji narodowej Anna Zalewska. W sobotę na posiedzeniu klubu nie był obecny prezes PiS Jarosław Kaczyński. Wygłosił on przemówienie w piątek.

Rzeczniczka prasowa klubu PiS Beata Mazurek, relacjonując na Twitterze wystąpienie Szydło, napisała m.in., że premier zapowiedziała zmiany w spółkach Skarbu Państwa "nie tylko kadrowe, ale i w zarządzaniu".

"Przed nami dwie poważne reformy: edukacji i służby zdrowia; zgodnie z planem rząd przyjmie też program Mieszkanie plus" - relacjonowała rzeczniczka słowa premier.

Czytaj też: Wojewodowie wywierają presję na konserwatorów zabytków

Posłowie PiS zwracali uwagę, że premier podkreśliła w wystąpieniu, że rządowi już się udało spełnić wiele obietnic i że należy się chwalić nie tylko programem "Rodzina 500 plus", ale także innymi projektami. Wymieniła m.in. reformy wymiaru sprawiedliwości.

Szydło nie nawiązywała do zmian personalnych w rządzie, powiedziała jedynie, że z błędów będą wyciągane wnioski. Mówiła też o planach reformy emerytalnej, przypominając, że obniżenie wieku emerytalnego, to jedna z najważniejszych obietnic PiS i musi być ona zrealizowana.

Mazurek zapewniła, że na posiedzeniu klubu nie było żadnej dyskusji o planowanych zmianach w rządzie, o których informowała w piątek Szydło. "Premier powiedziała tylko, że będą zmiany w spółkach Skarbu Państwa i że to będą nie tylko zmiany kadrowe, ale także zmiany w zarządzaniu" - zaznaczyła.

"Niektórzy ludzie w spółkach Skarbu Państwa na pewno nie mogą spać spokojnie po słowach premier" - ocenił jeden z polityków PiS.

Inny polityk PiS powiedział, że część posłów była zawiedziona, że premier nie przedstawiła harmonogramu zmian w rządzie.

"Premier mówiła w piątek do milionów słuchaczy o zmianach w rządzie, oczekiwaliśmy, że w sobotę premier przynajmniej powie, kiedy tych zmian można się spodziewać, nie było jednak takiego tematu. Pozostał pewien niedosyt, zostaliśmy potraktowani w tej sprawie trochę niepoważnie" - powiedział jeden z posłów PiS.

Premier przekazała posłom informację, że rozmawiała na temat pracy wojewodów z szefem MSWiA Mariuszem Błaszczakiem. Podkreśliła, że praca nie wszystkich wojewodów jest dobrze oceniana, dlatego też przynajmniej dwóch wojewodów straci w najbliższym czasie swoje stanowiska.

Według, premier mówiła, że dwóch wojewodów jest "pewnych do wymiany", ale jednocześnie zastrzegła, że inni wojewodowie też nie mogą spać spokojnie; nie podała jednak żadnych szczegółów.

Wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki mówił m.in., że nie należy się koncentrować na statystykach, lecz na wsparciu małych i średnich firm. Przedstawił też proponowane przez ministerstwo rozwiązania.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • więcej odwagi, 2016-09-27 20:08:53

  tylu jest lepiej doświadczonych radnych miejskich z tytułami niewykożystanych i ludzi po prawie w gdańskim pis-ie ze można smiało odwołać wojewodów pomorskich i ich doradców
 • Michał, 2016-09-26 09:14:54

  Piszecie: "Pozostał pewien niedosyt, zostaliśmy potraktowani w tej sprawie trochę niepoważnie - powiedział jeden z posłów PiS." Uprzejmie proszę, albo podpisujcie konkretnymi nazwiskami tego typu komentarze, albo ich w ogóle nie umieszczajcie. Jak dla mnie to sami jesteście ich twórcami ...przez co wasze artykuły przestają być już obiektywne, a budują w czytelniku pożądane przez was nastroje.  rozwiń
 • Seal, 2016-09-25 20:46:04

  Miejmy nadzieję, że do wymiany pójdzie wojewoda Rau, jego przyboczny Bocheński i wszystkie sieradzkie "solidarnościuchy"...