PARTNER PORTALU
 • BGK

Prezes NIK: rośnie liczba bezdomnych psów i kotów

 • PAP/JS    31 stycznia 2018 - 19:09
Prezes NIK: rośnie liczba bezdomnych psów i kotów
Kontrole NIK wykazały, że ustawowy obowiązek kastracji i sterylizacji zwierząt realizowany jest tylko w jednej trzeciej gmin (fot. pixabay.com)

W Polsce mamy do czynienia z kuriozalną sytuacją: im więcej samorządy terytorialne wydają na opiekę zwierząt, tym bardziej rośnie liczba bezdomnych psów i kotów – wskazał na briefingu prasowym prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski.
Jak podkreślił, konieczne jest nie tylko znalezienie zwierzętom domu, ale i zapanowanie nad rozrodem.

Kontrole NIK wykazały, że ustawowy obowiązek kastracji i sterylizacji zwierząt realizowany jest tylko w jednej trzeciej gmin. NIK rekomenduje gminom, by nie tylko zawierały umowy z hyclami na dostarczenie zwierząt do schroniska, ale by także dbały - m.in. nagłaśniając problem w mediach społecznościowych - o dobre systemy adopcyjne.

"Jeżeli nie zapanujemy nad niechcianym rozrodem zwierząt, to ilość bezdomnych zwierząt zawsze będzie większa niż tych, którzy mogliby być nowymi, kochającymi właścicielami" - powiedział Kwiatkowski dodając, że w niektórych państwach Europy to nie pies czy kot czekają na kochającego właściciela, ale to człowiek czeka na zwierzę, które będzie mógł przygarnąć ze schroniska.

Zaapelował także, aby gminy interesowały się losem zwierząt, nawet jak te trafią do schroniska, ponieważ kontrole NIK wykazały, i skierowały sprawy do prokuratury, że w Polsce dochodzi o tzw. "adopcji donikąd" - np. gmina za określoną kwotę przekazuje bezdomne zwierzę do schroniska, ale nie interesuje się losem zwierzęcia.

"Były przypadki, kiedy składaliśmy zawiadomienie do prokuratury, ponieważ system adopcji donikąd ukrywał uśmiercanie zwierząt" - powiedział prezes NIK. Podkreślał także ważną rolę czipowania, dzięki któremu łatwiej odnaleźć właściciela zaginionego futrzaka.

Briefing prasowy z udziałem prezesa NIK odbył się w Krakowie przy okazji konferencji "Zapobieganie bezdomności zwierząt. Dobre i złe praktyki. Rekomendacje". Spotkanie NIK zorganizowała we współpracy z wojewodą małopolskim i Małopolskim Wojewódzkim Lekarzem Weterynarii, pod patronatem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Konferencja ma na celu uświadamiać samorządowcom konieczność realizowania ustawowych obowiązków opieki nad zwierzętami.

"Właściwa opieka nad zwierzętami będzie lepsza dla zwierząt i tańsza dla obywateli" - podkreślał prezes NIK.

W 2016 r. w Polsce w schroniskach dla zwierząt przebywało 112 727 psów, 29 621 kotów oraz 118 koni. W województwie małopolskim w 2016 r. adoptowano 4 592 psów i 1889 kotów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (3)

 • Beata, 2018-02-07 08:01:21

  Do bleh: Miałam tu bardziej na myśli posiadanie psa w mieście. Psy na wsiach mają troszeczkę inne życie. P.S. Nie wszyscy ludzie mieszkający na wsiach to "wsiury " - jak to określiłeś/aś. Trochę szacunku :)
 • bleh, 2018-02-01 14:35:53

  Do Beata: no, to jak z dziecmi, pozytek zaden:-) dzieciaci powinni placic 500plus, a nie otrzymywac. A tak serio, to wiekszosc ludzi nie traktuje psa jako luksus, zwlaszcza na wsiach, pies jest bo jest, bo sie przypaletal, bo sie rozmnozyl, bo ktos tam umarl, a pies zostal. mozemy te psy pozabiera...c wsiurom z lancuchow, tylko co z nimi zrobic? dac do klatek w schroniskach?  rozwiń
 • Beata, 2018-02-01 07:47:29

  Niech państwo nałoży podatki za posiadanie psa, tak jak dzieje się to w Holandii i problem szybko się rozwiąże. Wg Holendrów posiadanie psa jest luksusem. "Psa trzeba utrzymywać, trzeba go karmić, chodzić z nim do weterynarza, poświęcać czas na spacery, a jednocześnie nie można na nim zarobić. ...Więc skoro stać Cię na utrzymanie psa, to stać Cię także na podatek. Podatek od psa jest rożny, ponieważ każda gmina indywidualnie ustala jego wysokość, a różnice w wysokości podatku pomiędzy poszczególnymi gminami mogą być naprawdę duże." "Na dodatek po mieście chodzą specjalni kontrolerzy którzy mają prawo sprawdzić czy Twój pies jest zarejestrowany, oraz czy odprowadzasz od niego należny podatek. Jeżeli kontrola wykryje nieprawidłowości musisz liczyć się z mandatem". Bierzmy przykład z naszych zachodnich sąsiadów. Oni nie borykają się z problemem bezdomności psów.  rozwiń