PARTNER PORTALU
  • BGK

Prezes PiS: w tej kadencji nie będzie woj. częstochowskiego

  • PAP/AH    25 września 2017 - 13:16
Prezes PiS: w tej kadencji nie będzie woj. częstochowskiego
Rząd nie wycofuje się z obietnicy powołania województwa częstochowskiego, ale prezes PiS jasno mówi: sprawa z pewnością wróci w kolejnej kadencji, jeśli PiS wygra i będzie nadal rządzić. Fot. Shutterstock

Ocena możliwości finansowych i politycznych nie pozwala na utworzenie woj. częstochowskiego w najbliższym czasie - napisał w liście do tamtejszego stowarzyszenia prezes PiS Jarosław Kaczyński. Sprawa wróci w kolejnej kadencji, jeśli PiS będzie nadal rządził - dodał.
• Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk w 2015 r. ogłosił kampanię, której celem jest odtworzenie woj. częstochowskiego. 

• Prezes PiS już wcześniej potwierdzał, że sprawa woj. częstochowskiego jest elementem programu partii i zapowiadał konsultacje społeczne w przypadku powołania przez PiS rządu.

• Szef MSWiA Mariusz Błaszczak wiosną zadeklarował, że co prawda rząd nie wycofuje się z zamierzeń powołania woj. częstochowskiego, ale zrealizuje te zamierzenia w dalszej perspetywie. Teraz taki scenariusz potwierdził Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS podtrzymał w ten sposób wcześniejsze stanowisko szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka. W kwietniu br. minister odpowiadając w Sejmie na pytanie posłanki PO Izabeli Leszczyny zadeklarował, że rząd nie wycofuje się z zamierzeń powołania woj. częstochowskiego, ale zrealizuje te zamierzenia w dalszej perspektywie, w kolejnej kadencji - poprzedzając to konsultacjami.

Datowaną na 31 sierpnia odpowiedź Jarosława Kaczyńskiego na list ws. woj. częstochowskiego udostępnił w niedzielę późnym wieczorem wiceprzewodniczący Rady Miasta Częstochowy oraz szef opozycyjnego w radzie miasta Stowarzyszenia Mieszkańcy Częstochowy radny Marcin Maranda.

Dziękując za list Stowarzyszenia Jarosław Kaczyński "z przykrością" potwierdził stanowisko ministra Błaszczaka.

- Pełna ocena możliwości finansowych, ale także politycznych, wyklucza przeprowadzenie tej potrzebnej zmiany w najbliższym czasie. Sprawa z pewnością wróci w kolejnej kadencji, jeśli PiS wygra i będzie nadal rządzić - głosi krótki tekst podpisany przez Jarosława Kaczyńskiego.

Miało być województwo, a nie będzie

Jak przekazał w poniedziałek Maranda, Stowarzyszenie skierowało swój list do prezesa PiS w kwietniu br. - po wystąpieniu ministra Błaszczaka. W tamtym liście - według Marandy - Stowarzyszenie wyraziło swój brak akceptacji dla przedstawionego wówczas stanowiska szefa MSWiA i konieczność realizacji przedwyborczej obietnicy PiS dotyczącej woj. częstochowskiego.

- Czujemy się rozczarowani, a część częstochowian z pewnością czuje się oszukana przez obecnie rządzących w kraju - mimo składanych wcześniejszych konkretnych deklaracji, bo one brzmiały tak samo, jak w obecnym liście: jeżeli PiS będzie rządził, województwo częstochowskie powstanie - zaznaczył Maranda.

Pismo z pytaniem o realizację zapowiedzi PiS dotyczących przywrócenia woj. częstochowskiego wysłał też do prezesa PiS w połowie sierpnia br. prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk (SLD). Jak przekazał PAP w poniedziałek rzecznik częstochowskiego magistratu Włodzimierz Tutaj, miasto dotąd nie otrzymało odpowiedzi Jarosława Kaczyńskiego.

Rzecznik zaznaczył, że miasto tym bardziej czeka na odpowiedź, że prezydent Matyjaszczyk wskazał w swoim wystąpieniu na istotny wymiar przygotowań do nowej perspektywy unijnej. Województwo śląskie może w niej przekroczyć próg 75 proc. średniego unijnego PKB na mieszkańca, a to skutkowałoby w przyszłej perspektywie pozbawieniem regionu znacznych środków, na czym najbardziej ucierpiałyby jego zewnętrzne subregiony, wśród nich częstochowski.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.