PARTNER PORTALU
  • BGK

Prezydenci złożyli oświadczenia majątkowe. Najbogatsi: Jacek Majchrowski i Hanna Gronkiewicz–Waltz

  • PAP / MIW    6 czerwca 2017 - 15:32
Prezydenci złożyli oświadczenia majątkowe. Najbogatsi: Jacek Majchrowski i Hanna Gronkiewicz–Waltz
Najbogatszym prezydentem wśród włodarzy największych miast jest Jacek Majchrowski. (Fot. krakow.pl / Wiesław Majka)

Najbogatszym prezydentem wśród włodarzy największych miast jest Jacek Majchrowski. Z majątkiem wartym ponad 11,1 mln zł wyraźnie wyprzedził on Hannę Gronkiewicz–Waltz, Pawła Adamowicza i Rafała Dudkiewicza. Większość prezydentów przedstawiła już swoje oświadczenia majątkowe za 2016 rok.
• Z analizy oświadczeń majątkowych wynika, że do grona prezydentów - milionerów zalicza się Jacek Majchrowski, Hanna Gronkiewicz–Waltz, Paweł Adamowicz, Rafał Dudkiewicz, Jacek Jaśkowiak, Tadeusz Ferenc, Piotr Grzymowicz i Tadeusz Truskolaski.

• Najmniej majętnym prezydentem jest Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. Z jego oświadczenia majątkowego wynika, że zgromadził 22 tys. zł oszczędności. 

• Prezydenci czerpią dochody głównie z wynagrodzeń otrzymywanych z magistratów miejskich. Część z nich pobiera pensję z uczelni wyższych oraz dostaje tantiemy z tytułu praw autorskich, a niektórzy czerpią zyski z posiadanych akcji, stanowisk w zarządach i radach nadzorczych spółek handlowych.

Prezydenci Krakowa, Warszawy i Gdańska - oni są najbogatsi

Z analizy oświadczenia prezydenta Krakowa wynika, że posiada oszczędności w wysokości 1 mln 870 tys. zł i 15 tys. euro. Majchrowski jest właścicielem domu o powierzchni 647 m2 wartego 2,5 mln zł. oraz dwóch działek wycenionych na 6 mln 370 tys. zł. W skład jego majątku wchodzą również papiery wartościowe o łącznej wartości 326 tys. zł., auto marki Lexus oraz cenne obrazy i odznaczenia.

Na drugim miejscu listy najbogatszych włodarzy metropolii wojewódzkich znalazła się prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, której majątek wynosi blisko 6,5 mln zł. Prezydent stolicy na kontach oszczędnościowych zgromadziła 3 mln 235 tys. zł, a jej papiery wartościowe wyceniane są na 646 tys. zł. Gronkiewicz-Waltz posiada 200-metrowy dom, warty 1,1 mln zł oraz mieszkanie o wartości 1,5 mln zł.

Na trzecim miejscu w zestawieniu uplasował się prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Wartość jego majątku szacowana jest na ponad 3,4 mln zł. Adamowicz jest właścicielem akcji w spółkach handlowych wartych 1 mln 621 tys. zł. Na kontach bankowych zgromadził oszczędności w różnych walutach o łącznej wartości ok 135 tys. zł, a jego papiery wartościowe opiewają na 544 tys. zł. Ponadto posiada dwa mieszkania i dwie działki.

Czwartym najbardziej zamożnym włodarzem miasta wojewódzkiego jest prezydent Wrocławia Rafał Dudkiewicz, dysponujący majątkiem o wartości ponad 2,3 mln zł. Dudkiewicz jest właścicielem domu za 1,2 mln zł., czterech mieszkań o łącznej wartości 1,05 mln zł oraz gospodarstwa rolnego.

Zasoby materialne przekraczające milion złotych zadeklarowali też prezydenci: Poznania Jacek Jaśkowiak (2,24 mln zł), Rzeszowa Tadeusz Ferenc (1,95 mln zł), Olsztyna Piotr Grzymowicz (1,46 mln zł) i Białegostoku Tadeusz Truskolaski (1,23 mln zł).

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.