PARTNER PORTALU
 • BGK

Prezydencki minister: Można przesunąć wybory samorządowe

 • PAP/AT    14 czerwca 2017 - 09:06
Prezydencki minister: Można przesunąć wybory samorządowe
Będzie więcej żłobków. Liczba dzieci na jednego opiekuna bez zmian (fot.fotolia)

Jeśli chodzi o datę wyborów samorządowych, można sobie wyobrazić zmianę prawa, która skutkować będzie zmiana terminu wyborów samorządowych - powiedział prezydencki minister Paweł Mucha.
• Można sobie wyobrazić przesunięcie wyborów samorządowych tak, by nie odbyły się razem z referendum konstytucyjnym, planowanym na 10 lub 11 listopada 2018 r. - powiedział Paweł Mucha.

• Dodał, że "prezydent się nie upiera, by wybory były razem z referendum".

• Mucha podtrzymał też opinię, że ewentualne referendum w sprawie uchodźców powinno odbyć się w innym terminie

"Data, która jest zdeterminowana przepisami kodeksu wyborczego wyborów samorządowych to jest 11 listopada, natomiast pojawiają się takie głosy, także w toku konsultacji, jakie pan prezydent prowadzi, że zasadne byłoby rozdzielenie tych dat. Pan prezydent konsekwentne wskazuje na 11 listopada, ewentualnie 10 listopada, jeżeli chodzi o konsultacyjne referendum konstytucyjne, a jeśli chodzi o datę wyborów samorządowych, można sobie wyobrazić zmianę prawa, która skutkować będzie zmiana terminu wyborów samorządowych" - mówił w programie "Jeden na jeden" w TVN 24 minister Mucha, który jest też pełnomocnikiem prezydenta ds. referendum.

"Prezydent się nie upiera, żeby wybory były razem z referendum" - podkreślił.

Czytaj też: Prezydent wybrał termin referendum. Pokryje się z wyborami samorządowymi?

Mucha podtrzymał też opinię, że ewentualne referendum w sprawie uchodźców powinno odbyć się w innym terminie, np. razem z najbliższymi wyborami parlamentarnymi.

"Pan prezydent wskazuje, że to nie jest kontekst konstytucyjny, w związku z tym nie chciałby łączyć referendum w sprawie migrantów z referendum dotyczącym kwestii konstytucyjnych" - zaznaczył.

Dopytywany czy wtorkowa decyzja Komisji Europejskiej, która zdecydowała o wszczęciu procedury przeciwko Polsce, Czechom i Węgrom w związku z odmową realizacji przez te kraje decyzji o relokacji uchodźców nie powinna skłaniać do przyspieszenia tego referendum, Mucha powiedział, że "decyzja Brukseli nie ma się do tego w żaden sposób".

"Gdyby były wybory parlamentarne organizowane wraz z takim referendum, będzie to bardzo mocne wskazanie dla kolejnego rządu, czy będzie to rząd PiS czy jakikolwiek inny" - podkreślał.

Państwowa Komisja Wyborcza uznała niedawno, że wybory samorządowe w 2018 roku nie powinny być przeprowadzone tego samego dnia, co obchody Narodowego Święta Niepodległości, czyli 11 listopada.

Tymczasem taka właśnie data wyborów wynika - przypomniała PKW - z Kodeksu wyborczego. Zgodnie z Kodeksem głosowanie wyznacza się na ostatni dzień wolny od pracy, poprzedzający upływ kadencji rad władz samorządowych. PKW zaznaczyła, że w przyszłym roku dzień ten przypada właśnie na 11 listopada.

W ocenie PKW, wymagana byłaby zmiana Kodeksu wyborczego tak, by organ zarządzający wybory samorządowe - czyli premier - "miał możliwość pewnej dowolności określenia terminu wyborów w granicach ustalonych ustawowo".

Jeśli zaś chodzi o zorganizowanie tego samego dnia wyborów samorządowych i referendum ogólnokrajowego, zdaniem Komisji nie ma tu formalnych przeszkód, choć - jak mówił szef PKW Wojciech Hermeliński - będzie to powodować pewne trudności, ponieważ potrzebne będą osobne komisje wyborcze.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (3)

 • Przemek, 2017-06-16 07:34:30

  Do Albert: Prezydent działa w innym kierunku?? Prezydent czy PKW i opozycja? Ty w ogóle rozumiesz co czytasz? Bo to, że piszesz bez sensu to już widzimy.
 • głupota szaleje ..., 2017-06-14 13:08:46

  Albert nie pleć bez sensu ...
 • Albert, 2017-06-14 10:00:29

  Dlaczego wybory i referendum nie mogą być razem ? Dlaczego członkowie komisji nie mogą jednocześnie wchodzić w skład komisji do wyborów samorządowych i referendum ? Przecież aż prosi się o oszczędności... Poprzedni prezydent miał fanaberie typu nagłe referendum na temat JOW, co kosztowało grube mili...ony. Obecny prezydent niestety chyba chce mu dorównać... Poza tym 11 listopada 2018 r. to piękna data dla wyborów samorządowych - sto lat po odzyskaniu niepodległości, a to właśnie w samorządach, w małych ojczyznach najbardziej widać tę niepodległość. Pan prezydent często o tym mówi, ale działa w innym kierunku...  rozwiń