PARTNER PORTALU
 • BGK

Prezydent Gdańska krytykuje legendę Solidarności

 • PAP/AT    21 stycznia 2017 - 08:25
Prezydent Gdańska krytykuje legendę Solidarności
Krzysztof Wyszkowski (fot.wikipedia.org/Artur Andrzej)

• To człowiek konfliktowy i destrukcyjny - tak o Krzysztofie Wyszkowskim, legendarnym opozycjoniście, napisał prezydent Gdańska Paweł Adamowicz w liście do ministra kultury.
• Sprzeciwił się tym samym kandydaturze Wyszkowskiego na członka Rady Europejskiego Centrum Solidarności.
Radę Europejskiego Centrum Solidarności powołuje prezydent Gdańska w uzgodnieniu z pozostałymi założycielami, czyli Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorządem Województwa Pomorskiego, NSZZ "Solidarność" i Fundacją Centrum Solidarności - pisze sobotnia "Gazeta Polska Codziennie".

Minister kultury Piotr Gliński zgłosił do Rady czterech kandydatów: Jana Hlebowicza, Kornela Morawieckiego, Krzysztofa Nowaka i Krzysztofa Wyszkowskiego.

W liście do ministra Glińskiego nazwał Wyszkowskiego "człowiekiem konfliktowym i destrukcyjnym". "Wszędzie widzi i tropi domniemanych agentów służb wszelakich, skłócił się z wieloma środowiskami byłych działaczy wielkiego ruchu Solidarności" - napisał Adamowicz.

Czytaj też: W latach 70-tych ub. wieku nie było bohaterów. Każdego można było złamać

"Stwierdzenie, że Lech Wałęsa to geniusz zbrodni, a Donald Tusk to wynalazek tajnej policji komunistycznej, to nie jest publicystyczna swada. To już choroba. Współpraca z wyznawcą spiskowej teorii wszystkiego nie wydaje mi się możliwa" - powiedział "GPC" Antoni Pawlak, rzecznik prezydenta Gdańska. Potwierdził, że Adamowicz podtrzymuje swoje zdanie.

Jak mówił "GPC" rzecznik Komisji Krajowej NSZZ "Solidarności" Marek Lewandowski, do tej pory nikomu nie przyszło do głowy w taki sposób komentować, a co dopiero sprzeciwiać się kandydaturom, jak to zrobił prezydent Adamowicz. "To niedopuszczalne - i z szacunku dla członków założycieli S i ze zwykłej ludzkiej przyzwoitości" - komentuje.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

 • Sędzia, 2017-01-21 14:46:38

  Czy Pan Adamowicz,przed zakończeniem postępowań w sprawie swoich oświadczeń majątkowych i zarzutów prokuratorskich nie powinien skorzystać z okazji i chociaż siedzieć cicho. Wypowiadać się w tej sytuacji przeciwko kandydaturze Pana Wyszkowskiego jest w tej sytuacji żenujące.
 • Obserwator, 2017-01-21 12:29:49

  Do stanisław 77: Coś się panu pomyliło z nazwiskami.Waszczykowski jest Ministrem.
 • stanisław 77, 2017-01-21 11:47:05

  p. Waszczykowski stał się legendą od czasu konfliktu z p Wałęsą, Zapewne p. Adamowicz miał rację nie wyrażając zgodę na stanowisko finansowane z budżetu miasta.