PARTNER PORTALU
  • BGK

Prezydent Gdańska ponownie stanie przed sądem

  • pt    5 kwietnia 2017 - 18:20
Prezydent Gdańska ponownie stanie przed sądem
Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska (fot. gdansk.pll)

Prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz ostatecznie stanie przed sądem i będzie musiał tłumaczyć się z błędów w oświadczeniach majątkowych.
W środę 5 kwietnia Sąd Najwyższy oddalił skargę obrońcy prezydenta Gdańska, który chciał, żeby sąd ponownie rozpatrzył wniosek prokuratury o uchylenie warunkowego umorzenia zarzutów podania przez Pawła Adamowicza nieprawdy w oświadczeniach majątkowych – poinformowała Gazeta Wyborcza.

Skutek decyzji Sądu Najwyższego jest taki, że sprawa zarzutów wraca do ponownego rozpatrzenia. Decyzja jest prawomocna i ostateczna.

Sprawa ma swój początek w 2012 r. gdy po kontroli oświadczeń majątkowych prezydenta Gdańska przez CBA prokuratura postawiła mu zarzuty podania nieprawdy. Adamowicz, będący swego czasu współwłaścicielem siedmiu mieszkań, nie wykazał wszystkich lokali w dwóch oświadczeniach, nie podał też wszystkich posiadanych kwot pieniędzy.

Według prezydenta Gdańska pomyłki w jego oświadczeniach majątkowych były skutkiem powielania błędów z poprzednich oświadczeń, a pierwsze z nich powstało w kwietniu 2010 r. Z wyjaśnień Adamowicza wynika, że był w tym czasie zaangażowany w liczne uroczystości związane z katastrofą smoleńską, a jego żona była w zaawansowanej ciąży

W marcu 2016 r. Sąd Rejonowy w Gdańsku przychylił się do złożonego w grudniu wniosku prokuratury, by warunkowo umorzyć sprawę błędów w oświadczeniach majątkowych prezydenta Gdańska – pisze Wyborcza.

Niezależnie od kwestii oświadczeń majątkowych śledczy prowadzą postępowanie w sprawie pochodzenia 753 tys. zł, których Paweł Adamowicz nie wpisał do swoich oświadczeń majątkowych. Wznowione w połowie 2016 r. wątki śledztwa zostały umorzone w grudniu 2015 r. przez prokuratora apelacyjnego w Poznaniu – przypomina Wyborcza.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.