PARTNER PORTALU
  • BGK

Prezydent Katowic Marcin Krupa: Samorząd powinien dobrze współpracować z każdym rządem

  • Michał Wroński    3 kwietnia 2018 - 06:00
Prezydent Katowic Marcin Krupa: Samorząd powinien dobrze współpracować z każdym rządem
Marcin Krupa kończy swoją pierwszą kadencję jako prezydent Katowic (fot. M. Oleksy/PTWP)

O sukcesach i niepowodzeniach pierwszej prezydentury, zamieszaniu z ustawą dekomunizacyjną i walce ze smogiem rozmawiamy z Marcinem Krupą, prezydentem Katowic.
  • Jeśli chodzi o mój cały program wyborczy – praktycznie w każdym punkcie wiele się dzieje i w zdecydowanej większości zostanie on zrealizowany – deklaruje Marcin Krupa, prezydent Katowic.
  • Dobra współpraca z resortami rządu RP pozwoliła nam skutecznie zabiegać o organizowanie Szczytu Klimatycznego w grudniu tego roku czy Światowej Konferencji Antydopingowej w 2019 r. – ocenia Marcin Krupa.
  • Zmiany legislacyjne powinny zmierzać do tego, by upraszczać procedury biurokratyczne. Uważam także, że więcej spraw należałoby móc załatwiać przez internet – mówi prezydent Katowic.

Kończy się pana pierwsza kadencja jako prezydenta Katowic. Czy będzie się pan ubiegać o reelekcję w tegorocznych wyborach samorządowych?

Na decyzję dotyczącą ubiegania się o kolejną kadencję przyjdzie jeszcze czas. Przez ostatnie 3 lata koncentrowałem się na pracy na rzecz mieszkańców i to oni rozliczą mnie z jej efektów. W 2014 roku opublikowałem mój program wyborczy - „Umowę z mieszkańcami Katowic”. Zawiera on 10 punktów – postulatów, które obiecałem spełnić. Katowiczanie powierzyli mi funkcję prezydenta, a ja co roku prezentuję im postępy prac nad realizacją zapisów „Umowy”.

I na ile udało się panu zrealizować swój program wyborczy sprzed czterech lat?

Jeśli chodzi o mój cały program wyborczy, praktycznie w każdym punkcie wiele się dzieje i w zdecydowanej większości zostanie on zrealizowany. Tak zostałem wychowany – że należy dotrzymywać obietnic!

A konkretnie co uznaje pan za swoje trzy największe osiągnięcia podczas obecnej kadencji?

Największym powodem do dumy są dla mnie mieszkańcy Katowic. Jednym z moich postulatów było podniesienie puli budżetu obywatelskiego w Katowicach z 10 do 20 mln zł. Dzięki temu to największy budżet obywatelski w Polsce per capita wśród miast wojewódzkich. To był strzał w dziesiątkę. Mieszkańcy coraz chętniej zgłaszają projekty, a frekwencja rośnie z roku na rok. Widać, że ludzie biorą odpowiedzialność za swoje otoczenie, nie czekają na to, co zrobi dla nich miasto – tylko zastanawiają się, co sami mogą zrobić dla Katowic. Na drugim miejscu postawiłbym pozyskanie środków zewnętrznych na duże inwestycje. Przykładowo – 150 mln zł na trwającą już budowę czterech centrów przesiadkowych w Katowicach, 450 mln zł na przebudowę wąskich gardeł na drodze krajowej nr 81 czy też 100 milionów złotych na nowe autobusy, które już w większości jeżdżą po naszych drogach. Dzięki temu duże środki pozostają w kasie miasta i można je przekazać na inne cele. Jako trzeci element wskazałbym działania na rzecz podnoszenia jakości życia w mieście. Przykładowo trwa budowa trzech basenów z halami sportowymi, dwóch wodnych placów zabaw czy też - walcząc o czyste powietrze - prowadzimy największy w woj. śląskim program wymiany starych kotłów węglowych. Wspólnym mianownikiem tych działań jest sprawienie, by w Katowicach mieszkało się jeszcze lepiej.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.