PARTNER PORTALU
  • BGK

Prezydent Katowic: Metropolia powinna doprowadzić do utworzenia wspólnego miasta

  • PAP/JS    5 października 2017 - 19:13
Prezydent Katowic: Metropolia powinna doprowadzić do utworzenia wspólnego miasta
Marcin Krupa podkreślił, że nie chce przesądzać, na jakie zadania powinny trafić środki metropolii (fot.PTWP)

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia powinna w przyszłości, w perspektywie może kilkudziesięciu lat, prowadzić do utworzenia jednego miasta – uważa prezydent Katowic Marcin Krupa. Jego zdaniem to, co dziś posiada metropolia, powinno być dźwignią jej dalszego rozwoju.
Jak mówił Krupa, traktuje metropolię - i jej finansowanie na poziomie obecnie ok. 300 mln zł (przede wszystkim z 5-proc. udziału w podatku PIT) - jako dźwignię rozwojową dla wszystkich tworzących ją 41 miast i gmin.

"To, co dziś posiada metropolia, musi być dźwignią do jej dalszego rozwoju. Nie chodzi o to, jak wydać te 300 mln zł, ale jak je zwielokrotnić" - podkreślił przypominając, że każde realizowane przez nią zadanie będzie wymagało wcześniej czasu na jego zaprojektowanie, przedyskutowanie i realizację.

Nawiązując do założonej w ustawie o związku metropolitalnym woj. śląskiego możliwości powierzania zadań przez gminy metropolii, prezydent Katowic powiedział, że powinno to następować w razie zgodności tworzących ją miast, pod warunkiem przekazywania za tym środków oraz pod warunkiem, że metropolia nie może stać się "śmietniskiem, aby wrzucać tam te zadania, które albo nam nie wychodzą, nie chcemy ich robić, albo o których mówimy, że są jakimś piątym kołem u wozu".

Krupa podkreślił, że nie chce przesądzać, na jakie zadania powinny trafić środki metropolii. Wskazał, że za mądrość ustawy uważa, że zdecyduje o tym 41 wójtów, burmistrzów, prezydentów - korzystając z kreatywności zarządu GZM. Zastrzegł przy tym, że nie oczekuje w związku z jej utworzeniem "ogromnego dynamizmu zmian", o czym mówi nieraz opinia społeczna w regionie.

"Metropolię stworzono nie na rok, dwa, dziesięć, dwadzieścia, tylko na wieki - i tego musimy pilnować. Ona ma przynieść efekty dla naszych dzieci, ich dzieci. I tu mam pomysł: zdejmijmy wizję budowania naszych miast w sensie przyszłościowym, a przerzućmy to na metropolię, bo zarząd metropolii (…) nie ma kadencyjności, nie musi obawiać się o swoją pozycję polityczną w sferze dzisiejszego systemu wyborczego" - podkreślił Krupa.

"Metropolia w tym układzie, który dzisiaj powstał, jest pierwszym krokiem do powstania jednego dużego miasta. Kiedy to nastąpi, będzie zależało tylko od nas i naszego przygotowania. Może to będzie (za - red) pięć, ale może i pięćdziesiąt lat, ale to pierwszy krok do tego, abyśmy byli jednym miastem - o wszelkich walorach konkurencyjności w świecie" - uznał prezydent Katowic.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.