PARTNER PORTALU
  • BGK

Prezydent Krakowa znajdzie sposób, by pomóc dzieciom z Aleppo?

  • PAP/JS    17 maja 2017 - 18:52
Prezydent Krakowa znajdzie sposób, by pomóc dzieciom z Aleppo?
Jacek Majchrowski (Fot. Bogusław Świerzowski/krakow.pl)

Krakowscy radni chcą, by prezydent Krakowa Jacek Majchrowski znalazł zgodną z prawem formułę, która umożliwi wsparcie poszkodowanych wskutek wojny w Syrii dzieci z Aleppo. W przyjętej uchwale kierunkowej zobowiązali go, by przedstawił odpowiedź do 30 maja.
"W związku z tym, że Sopot znalazł ścieżkę prawną, dzięki której będzie mógł pomóc dzieciom z Aleppo, Kraków też by chciał, co dzisiaj wyraziliśmy głosami PO i Przyjaznego Krakowa. Prosimy pana prezydenta o znalezienie formuły prawnej, która pozwoli na przyjęcie tu dzieci na leczenie. Później, po rehabilitacji, wyjechałyby tam, gdzie obecnie mieszkają" - mówiła radna PO Anna Szybist. Dodała, że chodzi o dzieci bez kończyn, które nie mają szans na dobranie protez i rehabilitację w Syrii.

W uchwale zaznaczono, że jest ona konsekwencją uchwały kierunkowej podjętej 15 lutego, w której Rada Miasta poparła idee zaproszenia dzieci z Aleppo.

Prezydent Majchrowski w odpowiedzi na tamtą uchwałę napisał, że nie ma podstaw prawnych do zaproszenia i sfinansowania przez miasto pomocy medycznej dla dzieci z syryjskiego Aleppo. Zadeklarował jednak wsparcie organizacyjne dla instytucji podejmujących taką inicjatywę.

W połowie lutego przedstawicielki Polskiej Misji Medycznej informowały, że wraz z lokalnymi lekarzami wytypowano pięcioro dzieci z Aleppo, które mogłyby być leczone w Krakowie. Według przedstawicielek organizacji ich obrażenia są zbyt skomplikowane, aby mogły im sprostać syryjska lub turecka służba zdrowia.

Za przyjęciem kolejnej uchwały dotyczącej dzieci z Aleppo było w środę 24 radnych, 18 głosowało przeciw.

Przeciw uchwale głosowali radni PiS. "Uważamy, że to uchwała populistyczna. Za pieniądze, które chcemy wydać na leczenie dzieci w Krakowie, można tam na miejscu w Syrii pomóc dużo większej liczbie osób. Wysyłanie misji medycznych i wsparcie żywnościowe - co robi rząd - przynosi lepszy efekt, niż zapraszanie tych dzieci do obcego kraju" - powiedział radny PiS Michał Drewnicki.

Rzeczniczka prezydenta Krakowa Monika Chylaszek powiedziała, że prezydent jeszcze raz rozważy możliwości prawne w tym zakresie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Alina Kozińska, 2017-05-18 09:11:48

    1 czerwca w warszawskim kościele Św. St. Kostki o 18.00 modlimy się za wstawiennictwem Bł. Księdza Jerzego Popiełuszki o przyjazd do Polski na leczenie dzieci - ofiar wojny w Syrii. Wierzymy, że Ksiądz Jerzy, Patron solidarności międzyludzkiej pomorze nam zjednoczyć się w pomaganiu dzieciom. Mszę za...mówiła b. więźniarka obozu w Ravensbruck. Sfinansuje ona leczenie jednego dziecka w podzięce za pomoc, jakiej członkom jej rodziny, uchodźcom II wojny udzielili m.in. Syryjczycy.  rozwiń