PARTNER PORTALU
  • BGK

Prezydent Krzysztof Żuk złożył doniesienie do prokuratury

  • MIW    16 marca 2017 - 16:13
Prezydent Krzysztof Żuk złożył doniesienie do prokuratury
Prezydent Lublina tłumaczy, że nawet gdyby chciał z prywatnego oskarżenia ścigać autorów publikacji, to najpierw prokuratura musi ich ustalić. (fot. pixabay.com)

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk chce, aby śledczy ustalili autorów anonimowych publikacji, które kolportowane są wśród mieszkańców. Zdaniem prezydenta doszło w nich do znieważenia jego, radnych oraz funkcjonariuszy publicznych.
• Prezydent Lublina złożył do Prokuratury Okręgowej w Lublinie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa ściganego z oskarżenia publicznego.
• Zdaniem Krzysztofa Żuka w kolportowanych ostatnio anonimowych gazetkach doszło do znieważenia jego oraz innych funkcjonariuszy publicznych.
• Nie sposób uznać, iż celem tej publikacji jest funkcja informacyjna, ponieważ prezentowane dane są nierzetelne, a w wielu miejscach nawet nieprawdziwe – stwierdza Żuk.

W adresowanym do prokuratury piśmie prezydent Żuk pisze, że w anonimowych publikacjach znalazły się nierzetelne dane dotyczące wynagrodzeń opisywanych osób.

- Anonimowość tych materiałów (brak autora) dobitnie wskazuje, iż ich celem było zdyskredytowanie i znieważenie funkcjonariuszy publicznych. Kontekst publikacji sugeruje, że Prezydent Miasta Lublin, Radni Miasta Lublin, osoby pełniące określone funkcje w jednostkach organizacyjnych Gminy Lublin oraz w Urzędzie Miasta Lublin są „największymi beneficjentami miejskiej kasy”, czyli w publikacji wprost sugeruje się, że środki publiczne są wykorzystywane na ich „utrzymywanie”. Tu należy zaznaczyć, iż otrzymywanie pensji za pracę lub też diet z tytułu pełnionej funkcji nie jest „korzystaniem z miejskiej kasy”, a wynagrodzeniem za wykonywanie powierzonych zadań – pisze prezydent Żuk. Jak dodaje używane przez autora słownictwo np. „klany” wskazuje na „negatywne skojarzenia, a nawet działania przestępcze”, a opisywane rzekome powiązania i koneksje nie mają pokrycia w rzeczywistości.

Czytaj: Krzysztof Żuk: Wojewoda podjął decyzję o wygaszeniu mandatu prezydenta

- Reasumując, treść oraz sposób rozpowszechniania przedmiotowych materiałów jednoznacznie wskazują, iż mają one na celu znieważenie funkcjonariuszy publicznych. Takie działanie wypełnia znamiona czynu zabronionego ściganego z oskarżenia publicznego. Nawet, gdyby przyjąć, iż możliwe jest w takiej sytuacji także złożenie prywatnego oskarżenia niezbędne jest ustalenie osoby (osób), która dokonała tego czynu, do czego poszczególne osoby nie posiadają uprawnień i wymagane jest w tym zakresie działanie organów ścigania – stwierdza prezydent Żuk.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.