PARTNER PORTALU
 • BGK

Prezydent odbierze przyznane w PRL-u ordery

 • PAP/AT    22 sierpnia 2017 - 06:39
Prezydent odbierze przyznane w PRL-u ordery

Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych już wiele lat temu opracował listę osób, które powinny zostać pozbawione Orderu Virtuti Militari (Andrzej Duda, fot.prezydent.pl/Krzysztof Sitkowski)

Lista 80 osób, które niegodnie otrzymały Order Virtuti Militari w okresie PRL czeka na rozpatrzenie przez prezydenta.
W Kancelarii Prezydenta na rozpatrzenie czeka lista 80 osób, które niegodnie otrzymały Order Virtuti Militari w okresie PRL - pisze wtorkowy "Nasz Dziennik".

"Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, który posiada stosowną dokumentację, już wiele lat temu opracował listę osób, które powinny zostać pozbawione Orderu Virtuti Militari. Niedawno ją uzupełnił. - Wykonaliśmy pracę polegającą na przygotowaniu Kancelarii Prezydenta wykazu kawalerów Orderu Virtuti Militari, którzy są w naszym przekonaniu tego odznaczenia niegodni - mówi szef Jan Józef Kasprzak, p.o. szef UdsKiOR" - czytamy w artykule.

"Są dokumenty świadczące o tym, że Virtuti Militari zostało przyznane za utrwalanie władzy ludowej" - zaznacza rozmówca "Naszego Dziennika" i dodaje, że lista ta została "znacząco zaktualizowana" i obecnie jest na niej 80 nazwisk osób żyjących.

"Nasz Dziennik" informuje, że Kancelaria Prezydenta, pytana w ubiegłym roku o tę kwestię, odpowiedziała, że "sprawa pozbawienia Orderów Virtuti Militari nadanych przez władze PRL lub też przyjęcie innego rozwiązania tej kwestii jest zagadnieniem trudnym, wymagającym wypracowania jednego stanowiska".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (4)

 • czekajacy na......., 2017-08-22 14:53:14

  Jemu się też weźmiemy za dupe i to już niedługo a również jego kolesiom skazanym i ułaskawianym kryminalistom
 • bono, 2017-08-22 10:58:13

  Do ratio: Przyjacielu, odzyskiwanie godności wymaga naprawienia wielu rzeczy. W tym również przywrócenia rangi odznaczeniom. Nie ma rangi odznaczenie dane bohaterom oraz zdrajcom i sprzedawczykom. Trzeba było zrobić to dawno temu. W Lublinie po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku rozebrano cerkiew... zbudowaną w najważniejszym punkcie miasta, za cara na znak dominacji Rosyjskiej nad podbitym narodem. Nikt nie był przy tym ultrakatolikiem, ani wrogiem prawosławia. Tak wyglądała derusyfikacja. I tak powinna była wyglądać teraz dekomunizacja i desowietyzacja. A tytuły naukowe to nie to samo co ordery nadawane za utrzymywanie narodu w niewoli. Twój głos to wynik braku jednoznacznego potępienia przez 27 lat komunizmu. To brak desowietyzacji głów niektórych nie chcących widzieć prawdy lub walczących z prawdą słabych ludzi.  rozwiń
 • Mer, 2017-08-22 10:49:01

  jesli walczyli o Polskę to OK, ale jesli dostali za zasługi w zabijaniu niewinnych to wykopać z hukiem!NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: