PARTNER PORTALU
 • BGK

Prezydent odbierze przyznane w PRL-u ordery

 • PAP/AT    22 sierpnia 2017 - 06:39
Prezydent odbierze przyznane w PRL-u ordery
Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych już wiele lat temu opracował listę osób, które powinny zostać pozbawione Orderu Virtuti Militari (Andrzej Duda, fot.prezydent.pl/Krzysztof Sitkowski)

Lista 80 osób, które niegodnie otrzymały Order Virtuti Militari w okresie PRL czeka na rozpatrzenie przez prezydenta.
W Kancelarii Prezydenta na rozpatrzenie czeka lista 80 osób, które niegodnie otrzymały Order Virtuti Militari w okresie PRL - pisze wtorkowy "Nasz Dziennik".

"Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, który posiada stosowną dokumentację, już wiele lat temu opracował listę osób, które powinny zostać pozbawione Orderu Virtuti Militari. Niedawno ją uzupełnił. - Wykonaliśmy pracę polegającą na przygotowaniu Kancelarii Prezydenta wykazu kawalerów Orderu Virtuti Militari, którzy są w naszym przekonaniu tego odznaczenia niegodni - mówi szef Jan Józef Kasprzak, p.o. szef UdsKiOR" - czytamy w artykule.

"Są dokumenty świadczące o tym, że Virtuti Militari zostało przyznane za utrwalanie władzy ludowej" - zaznacza rozmówca "Naszego Dziennika" i dodaje, że lista ta została "znacząco zaktualizowana" i obecnie jest na niej 80 nazwisk osób żyjących.

"Nasz Dziennik" informuje, że Kancelaria Prezydenta, pytana w ubiegłym roku o tę kwestię, odpowiedziała, że "sprawa pozbawienia Orderów Virtuti Militari nadanych przez władze PRL lub też przyjęcie innego rozwiązania tej kwestii jest zagadnieniem trudnym, wymagającym wypracowania jednego stanowiska".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (4)

 • czekajacy na......., 2017-08-22 14:53:14

  Jemu się też weźmiemy za dupe i to już niedługo a również jego kolesiom skazanym i ułaskawianym kryminalistom
 • bono, 2017-08-22 10:58:13

  Do ratio: Przyjacielu, odzyskiwanie godności wymaga naprawienia wielu rzeczy. W tym również przywrócenia rangi odznaczeniom. Nie ma rangi odznaczenie dane bohaterom oraz zdrajcom i sprzedawczykom. Trzeba było zrobić to dawno temu. W Lublinie po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku rozebrano cerkiew... zbudowaną w najważniejszym punkcie miasta, za cara na znak dominacji Rosyjskiej nad podbitym narodem. Nikt nie był przy tym ultrakatolikiem, ani wrogiem prawosławia. Tak wyglądała derusyfikacja. I tak powinna była wyglądać teraz dekomunizacja i desowietyzacja. A tytuły naukowe to nie to samo co ordery nadawane za utrzymywanie narodu w niewoli. Twój głos to wynik braku jednoznacznego potępienia przez 27 lat komunizmu. To brak desowietyzacji głów niektórych nie chcących widzieć prawdy lub walczących z prawdą słabych ludzi.  rozwiń
 • Mer, 2017-08-22 10:49:01

  jesli walczyli o Polskę to OK, ale jesli dostali za zasługi w zabijaniu niewinnych to wykopać z hukiem!