PARTNER PORTALU
  • BGK

Prezydent Płocka: miasto mogłoby przyjąć uchodźców. Jest jedno ale

  • aw/PAP    27 czerwca 2017 - 17:44
Prezydent Płocka: miasto mogłoby przyjąć uchodźców. Jest jedno ale
Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski (fo.PTWP)

- Jestem gotów do współpracy w tej kwestii z każdym. Jestem gotów do współpracy zarówno z rządem, jak i z biskupem, ze stowarzyszeniami. Natomiast wszystko w ramach określonego porządku prawnego, jaki funkcjonuje w Polsce - oznajmił Andrzej Nowakowski.
• Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski (PO) ocenił, iż miasto to mogłoby przyjąć rodziny uchodźców, być może nawet kilka.

• Zastrzegł jednak, iż uniemożliwiają to obecne uwarunkowania prawne, w których kwestia przyjęcia uchodźców zależy od decyzji rządu.

• Nowakowski podkreślił jednocześnie, iż gdyby możliwe było przyjmowanie uchodźców, ostateczna decyzja w tej sprawie należałaby do płockich radnych.

 

"Mam wrażenie, że mieszamy dwa porządki, prawny z politycznym. Zgodnie z porządkiem prawnym, na dzisiaj, za kwestie przyjmowania bądź nie uchodźców odpowiada rząd, a w terenie przedstawiciel rządu, czyli wojewoda. I nie można, na dzisiaj przynajmniej, zgodnie z prawem, zrobić nic poza tym porządkiem prawnym, żeby nie łamać prawa" - oświadczył we wtorek (27 czerwca) Nowakowski, pytany o opinię po deklaracji przewodniczącego PO Grzegorza Schetyny, który zapowiedział niedawno, że samorządy, w których rządzi ta partia, zgłoszą chęć przyjęcia uchodźców.

Prezydent Płocka przyznał, iż miasto to mogłoby przyjąć uchodźców i w tym kontekście przypomniał m.in. o czteroosobowej rodzinie repatriantów z Kazachstanu, która zamieszkała tam w 2016 r.

"Jako samorząd pokazaliśmy, że jesteśmy otwarci na ludzką krzywdę, na cierpienie, na ból. Przyjęliśmy jedną rodzinę repatriantów z Kazachstanu. Jestem przekonany, że w tym momencie, choć decyzja oczywiście należy także do radnych, jesteśmy w stanie, mając określone zasoby, chociażby mieszkań chronionych, jeśli będzie taka potrzeba, przyjąć rodzinę czy rodziny uchodźców. Natomiast nie mamy tu przede wszystkim uwarunkowań prawnych, konkretnych" - powiedział dziennikarzom Nowakowski.

Odnosząc się do możliwych rozwiązań, które umożliwiają przyjmowanie uchodźców, prezydent Płocka wymienił utworzone na terenie Włoch korytarze humanitarne, jak zaznaczył, funkcjonujące dzięki współpracy rządu, samorządu i organizacji pozarządowych.

"To wszystko musi mieć określony porządek. To muszą być rzeczywiście uchodźcy, nie imigranci. To muszą być osoby z poświadczoną tożsamością. I w tym momencie, jako samorząd, będziemy mogli taką pomoc nieść. Ale, powtórzę jeszcze raz, w określonym porządku prawnym" - dodał Nowakowski.

Jak zadeklarował, w sprawie ewentualnej możliwości przyjęcia uchodźców, jako prezydent Płocka jest otwarty na szeroką współpracę. "Jestem gotów do współpracy w tej kwestii z każdym. Jestem gotów do współpracy zarówno z rządem, jak i z biskupem, ze stowarzyszeniami. Natomiast wszystko w ramach określonego porządku prawnego, jaki funkcjonuje w Polsce" - oświadczył.

Na pytanie, jaką liczbę uchodźców Płock mógłby przyjąć, Nowakowski odpowiedział: "Jestem przekonany, że moglibyśmy przyjąć takich rodzin, czy repatriantów, czy uchodźców, co najmniej kilka". Wśród możliwości, jakimi dysponuje miasto w przypadku, gdyby pojawiła się możliwość przyjęcia uchodźców, wymienił istniejące tam 24 mieszkania chronione.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.