PARTNER PORTALU
  • BGK

Prezydent podpisał ustawę o zgromadzeniach

  • PAP/JS    18 marca 2017 - 17:13
Prezydent podpisał ustawę o zgromadzeniach
Prezydent Andrzej Duda (Fot. twitter)

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o zgromadzeniach, której zgodność z konstytucją potwierdził kilka dni temu Trybunał Konstytucyjny - poinformowała Kancelaria Prezydenta.
"W związku z opublikowaniem w Monitorze Polskim, w dniu 16 marca 2017 r., wyroku Trybunału Konstytucyjnego, w którym Trybunał stwierdził zgodność z Konstytucją zakwestionowanych w trybie kontroli prewencyjnej przepisów, Prezydent RP podpisał, w dniu 18 marca 2017 r., ustawę z dnia 13 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy - Prawo o zgromadzeniach" - czytamy w komunikacie kancelarii.

Komunikat przypomina zarazem, że prezydent nie może odmówić podpisania ustawy, którą Trybunał Konstytucyjny uzna za zgodną z ustawą zasadniczą.

Czytaj też: Jest decyzja Trybunału Konstytucyjnego ws. zgromadzeń

W połowie grudnia ubiegłego roku parlament uchwalił nowelizację Prawa o zgromadzeniach autorstwa PiS, regulującą zasady organizowania zgromadzeń. Zakłada ona m.in. to, że odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 metrów. Przewiduje też możliwość otrzymania na trzy lata zgody władz na cykliczne organizowanie zgromadzeń i brak możliwości organizacji konkurencyjnego zgromadzenia w tym samym miejscu i czasie.

Nowe przepisy były krytykowane przez organizacje pozarządowe, opozycję, członków Biura Studiów i Analiz Sądu Najwyższego, Rzecznika Praw Obywatelskich, a także przedstawicieli OBWE już podczas prac legislacyjnych.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • zibiwo, 2017-03-19 07:29:33

    Teraz jedynym legalnym zgromadzeniem będzie plac i ulica pod pałacem prezydenckim. To może jak umrze jakikolwiek urzędnik to uroczystości żałobne i zaduszki powinny się odbywać pod tym urzędem, a obok należałoby postawić kryptę grobową i krzyż.