PARTNER PORTALU
  • BGK

Prezydent popiera powołanie komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji

  • PAP/JS    28 października 2016 - 22:41
Prezydent popiera powołanie komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji
Pytany w Polsat News, czy jest za komisją weryfikacyjną ds. reprywatyzacji, prezydent odpowiedział: "Oczywiście. Trzeba tę sprawę omawiać z otwartą przyłbicą. To też jest element demokracji". (fot. Kancelaria Prezydenta/twitter)

• Prezydent Andrzej Duda powiedział, że popiera powołanie komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji.
• Zaznaczył, że kwestię reprywatyzacji trzeba omawiać z "otwartą przyłbicą".
Pytany w Polsat News, czy jest za komisją weryfikacyjną ds. reprywatyzacji, prezydent odpowiedział: "Oczywiście. Trzeba tę sprawę omawiać z otwartą przyłbicą. To też jest element demokracji".

"Najzabawniejsze jest to, że przeciwko temu są ci, którzy uważają, że dziś demokracja w Polsce jest naruszana. Ale nie chcą, by sprawy były rozpatrywane przy otwartych drzwiach, żeby każdy obywatel mógł się zapoznać z tym, jak przebiegają te sprawy, jakie wyjaśnienia są składane" - powiedział prezydent Duda.

Premier Beata Szydło ogłosiła we wtorek, że projekt dot. komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji będzie projektem rządu. O tym, że resort sprawiedliwości opracował projekt ustawy zmierzający do powołania komisji weryfikacyjnej, która badałaby decyzje reprywatyzacyjne wydawane dla Warszawy pod kątem ich zgodności z prawem, poinformowali w ub. tygodniu: prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

Przewodniczącym komisji weryfikacyjnej będzie jeden z wiceministrów sprawiedliwości; skład komisji wybierze parlament. Wśród wymogów, które mają spełniać członkowie komisji, jest m.in. wyższe wykształcenie prawnicze lub wiedza w dziedzinie gospodarowania nieruchomościami. Decyzje przez nią podejmowane będą opiniowane przez przedstawicieli warszawskich organizacji społecznych.

Komisja weryfikacyjna, poinformował szef MS, uzyska wszystkie uprawnienia komisji śledczej, a dodatkowo będzie miała możliwość podejmowania konkretnych decyzji. Ziobro mówił, że jeśli komisja weryfikacyjna stwierdzi, że doszło do nieprawidłowości, będzie mogła podjąć decyzję merytoryczną, które sprowadzać się będzie do tego, że będzie można "odebrać niesłusznie pozyskaną nieruchomość osobom nieuczciwym, osobom, które dopuściły się rażącego naruszenia prawa pozyskując te kamienice".

Według szefa resortu sprawiedliwości, komisja będzie też mogła nakładać wielomilionowe rekompensaty, które będą odpowiadały wartości przejętych bezprawnie nieruchomości warszawskich.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.