PARTNER PORTALU
 • BGK

Prezydent Słupska chce wprowadzić do miejskich szkół nowoczesną edukację seksualną

 • KDS    26 stycznia 2018 - 11:16
Prezydent Słupska chce wprowadzić do miejskich szkół nowoczesną edukację seksualną
Robert Biedroń, prezydent Słupska (fot. Facebook/Robert Biedroń)

Robert Biedroń do miejskich szkół średnich chce wprowadzić nowy program edukacji seksualnej. Mają być w nim uwzględnione m.in. kwestie dotyczące równouprawnienia w związkach seksualnych czy samodecydowania o sobie. Zdaniem opozycyjnych radnych to nic innego jak początek kampanii wyborczej.
 • Zgodnie z projektem uchwały uczniowie słupskich szkół średnich mieliby się uczyć m.in. o wolności seksualnej.
 • Pomysł nie przypadł do gustu niektórym miejskim radnym. Uważają, że jet to element kampanii wyborczej prezydenta. 

Jak czytamy na stronie Onet.pl, prezydent Słupska chce, by edukacja seksualna miała merytoryczny zakres i była nowoczesna. By nie skupiała się wyłącznie na kwestiach prokreacji i zdrowia fizycznego, a mówiła również o takich sprawach jak wolność seksualna czy odróżnienie flirtu od molestowania. 

Jak przekonują autorzy uchwały, podstawa programowa, która obecnie obowiązuje w szkołach, jest zbyt wąska, stąd potrzeba zmian. "Podstawa budzi wątpliwości co do stanu wiedzy naukowej w niej zawartej oraz nie zawiera istotnych elementów z zakresu nowoczesnej edukacji seksualnej dotyczących m.in. równouprawnienia w związkach seksualnych czy samodecydowania o sobie. W analizach przygotowanych na zlecenie Rzecznika Praw Obywatelskich eksperci wskazują, iż podręczniki szkolne stereotypowo traktują m.in. role płciowe i osoby starsze, a prezentowane w nich treści nie znajdują odzwierciedlenia w danych statystycznych i badaniach naukowych np. w odniesieniu do orientacji seksualnej czy transpłciowości" - czytamy w uzasadnieniu projektu. 

Czytaj więcej: Rozliczenie dotacji celowej na podręczniki. Rozporządzenie z nowymi terminami w konsultacjach

Dokument, jaki niebawem ma trafić pod obrady słupskiej rady miasta, spotkał się z krytyką ze strony niektórych radnych. Tadeusz Bobrowski, wiceprzewodniczący rady miejskiej w Słupsku i polityk PiS w rozmowie z Onet.pl stwierdza, że do tej port tym tematem zajmował się rząd i samorząd nie powinien go w tym wyręczać. – Skąd niby mamy brać na to wszystko pieniądze? Jest tyle innych ważnych potrzeb w mieście – mówi Onetowi Bobrowski. Jego zdaniem termin zgłoszenia tego typu projektu nie jest przypadkowy. Ma to być element rozpoczynającej się kampanii wyborczej. Zaś Biedroń chce wywołać kolejną awanturę.

– Jeżeli naprawdę ktoś uważa, że edukacja seksualna w Polsce powinna wyglądać inaczej, niech zwróci się z odpowiednim wnioskiem do ministra oświaty – podsumowuje rozmówca Onet.pl. 

Warto przypomnieć, że Robert Biedroń jest jedną z twarzy zainicjowanej przez modelkę Anję Rubik i facebookową grupę Dziewuchy Dziewuchy kampanii edukacyjnej #SEXEDPL. Opowiada o tym, jak jego mama przeżyła coming out. 

- Gdy miałem 18 lat, moja mama dowiedziała się, że jestem gejem. Bardzo płakała. Powiedziała, że umrę na AIDS i będę samotny. Bardzo się bała, że ludzie się dowiedzą. Kilka miesięcy później wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie poznała dwie szczęśliwe lesbijki. Zobaczyła, że można normalnie żyć i normalnie się kochać - opowiadał swoją historię. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (9)

 • misio, 2018-01-28 21:10:40

  Do Arek: ale z Ciebie prostak, jednym słowem zwykły (...)
 • Portalu i ty też przeciw, 2018-01-27 13:37:45

  Ta fotografia na początku to cios poniżej pasa - aż się prezydent musiał osłaniać....
 • Arek, 2018-01-27 13:04:25

  To pedał on niewiele jak żyć w rodzinie i nie powinien piastować stanowiska prezydenta i tyle w temacie