PARTNER PORTALU
 • BGK

Prezydent Sopotu Jacek Karnowsk walczy w sądzie. "Jako polityk samorządowy mam grubą skórę"

 • PAP/JS    31 sierpnia 2017 - 19:48
Prezydent Sopotu Jacek Karnowsk walczy w sądzie. "Jako polityk samorządowy mam grubą skórę"
Jacek Karnowski pozwał o naruszenie dóbr osobistych b. redaktora naczelnego "Rz" Pawła Lisickiego oraz b. dziennikarza tej gazety(fot. facebook)

Przed Sądem Apelacyjnym w Gdańsku odbyła się rozprawa odwoławcza w procesie prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego przeciwko b. redaktorowi naczelnemu "Rzeczpospolitej" oraz b. dziennikarzowi tej gazety za artykuły dotyczące tzw. afery sopockiej.
• Prokuratura Apelacyjna w Gdańsku zajmowała się śledztwem ws. Karnowskiego od lipca 2008 r. Śledczy oskarżyli go o osiem czynów, w tym siedem natury korupcyjnej.

• Sąd Rejonowy w Sopocie uniewinnił Karnowskiego od zarzutów korupcyjnych.

• Karnowski podkreślił, że jako polityk samorządowy z prawie 30-letnim stażem ma "grubą skórę" i jest odporny na krytykę mediów, ale seria 52 nieprawdziwych artykułów, do których redakcja odmówiła wydrukowania sprostowania naruszyła znacząco jego dobre imię.

Karnowski pozwał o naruszenie dóbr osobistych b. redaktora naczelnego "Rz" Pawła Lisickiego (obecnie redaktor naczelny tygodnika "Do Rzeczy") oraz b. dziennikarza tej gazety Piotra Kubiaka za cykl kilkudziesięciu artykułów o tzw. aferze sopockiej. Prezydent Sopotu domagał się od nich przeprosin oraz zapłaty po 250 tys. zł zadośćuczynienia. Dziennik ujawnił tę sprawę w lipcu 2008 r.

W czerwcu 2016 r. Sąd Okręgowy w Gdańsku orzekł, że b. redaktor naczelny "Rz" i b. dziennikarz gazety mają przeprosić prezydenta Sopotu i zapłacić mu 5 tysięcy zł zadośćuczynienia. Przeprosiny mają być zamieszczone trzykrotnie na pierwszej stronie dziennika, w którym niegdyś pozwani pracowali. Poza papierowym wydaniem gazety, oświadczenia mają też być publikowane przez miesiąc na stronie internetowej dziennika.

Od tego wyroku apelację wniosły obie strony. Strona powodowa wniosła o uwzględnienie powództwa, zmniejszyła jednak żądanie zapłaty zadośćuczynienia do 100 tys. zł. Pozwani natomiast wnieśli o oddalenie powództwa w całości.

Pełnomocnik prezydenta Sopotu Joanna Grodzicka argumentowała podczas czwartkowej (31 sierpnia) rozprawy, że pozwany b. dziennikarz "Rz" był w bliskich relacjach z lokalnym biznesmenem Sławomirem Julke (ten nagrał na dyktafonie rozmowę z Karnowskim, będącą początkiem tzw. afery sopockiej - red). Zaprzeczył temu pełnomocnik obu pozwanych Michał Majkowski.

"Za cały cykl artykułów niszczących życie prezydentowi, orzeczona przez sąd niższej instancji kwota 5 tys. zł zadośćuczynienia, jest rażąco niesprawiedliwa i nie jest w żaden sposób dolegliwa dla pozwanych. Mimo że prezydent został prawomocnie uniewinniony, a w przypadku części zarzutów prokuratura umorzyła postępowanie, to nadal funkcjonuje on w pewnych kręgach jako osoba o niejasnej przeszłości. Powód na zawsze został dotknięty stygmatem tej tzw. afery" - mówiła pełnomocnik Karnowskiego.

Karnowski podkreślił zaś, że jako polityk samorządowy z prawie 30-letnim stażem ma "grubą skórę" i jest odporny na krytykę mediów. "W tym przypadku mieliśmy jednak serię 52 nieprawdziwych artykułów, do których redakcja odmówiła wydrukowania mojego sprostowania" - mówił.

Pełnomocnik pozwanych powiedział, że utrzymanie wyroku sądu niższej instancji, oznaczałoby faktycznie krępowanie wolności prasy, której zadaniem jest kontrola sprawujących władzę. "Podczas pracy nad artykułami dochowano należytej staranności i weryfikowano temat w wielu źródłach" - przekonywał adwokat.

Majkowski zwrócił też uwagę, że przeprosiny na łamach "Rz" oraz w jej internetowym wydaniu oznaczałyby dla pozwanych koszt ok. kilkuset tysięcy złotych.

Kolejna rozprawa będzie wyznaczona z urzędu w listopadzie.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.