PARTNER PORTALU
  • BGK

Prezydent Tychów wystąpił do sądu w Bielsku o dokumenty nt. Fundacji „Orle Gniazdo”

  • PAP/rs    25 stycznia 2018 - 12:44
Prezydent Tychów wystąpił do sądu w Bielsku o dokumenty nt. Fundacji „Orle Gniazdo”
Prezydent Tychów Andrzej Dziuba wystąpił do sądu o przesłanie dokumentów dotyczących działalności Fundacji „Orle Gniazdo”, organizującej festiwal muzyki polskich środowisk narodowych. (Fot. www.andrzejdziuba.pl)

Prezydent Tychów Andrzej Dziuba wystąpił do sądu w Bielsku-Białej o przesłanie dokumentów dotyczących działalności Fundacji „Orle Gniazdo”, organizującej festiwal muzyki polskich środowisk narodowych – podała w czwartek jego rzeczniczka Ewa Grudniok.
- Posiadając jej statut, będziemy mogli złożyć wniosek do sądu o zbadanie zgodności jej działania z przepisami prawa, statutem oraz celem, w jakim została ustanowiona. Kategorycznie jednak potępiam wszelkie działania propagujące treści o charakterze faszystowskim i rasistowskim - napisał prezydent Dziuba na swoim profilu w portalu społecznościowym.

We wtorek o zbadanie zgodności z prawem działalności Fundacji zaapelowała podczas konferencji prasowej w Sejmie Nowoczesna. Sprawa ma związek z publikacją w TVN24 filmu pokazującego spotkania przedstawicieli polskich środowisk narodowych, m.in. stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność". Jedno ze spotkań jest okazją do świętowania rocznicy urodzin Adolfa Hitlera.

W materiale widać też fragmenty Festiwalu Orle Gniazdo, najważniejszego festiwalu muzyki polskich środowisk narodowych, który jest organizowany przez Fundację "Orle Gniazdo". Pokazano m.in. uczestników koncertu, którzy wyciągają rękę w hitlerowskim pozdrowieniu; pokazano też osoby w koszulach z symbolami neonazistowskimi. Według reporterów, incydenty te nie spotkały się z reakcją organizatorów imprezy.

W związku z materiałem, który ukazał się w TVN24, na stronie Festiwalu Orle Gniazdo zaprezentowano oświadczenie jego organizatorów. - Materiał dotyczący FOG został opublikowany nielegalnie oraz opatrzony kłamliwym, niezgodnym z prawdą komentarzem. Od wielu lat dążymy do budowy niezależnej, silnej, polskiej sceny tożsamościowej i patriotycznej. Jesteśmy - my, główni organizatorzy - polskimi nacjonalistami, działamy w tym ruchu wiele lat i będziemy bronić naszych przekonań. Jesteśmy zwolennikami współdziałania młodych Europejczyków w obliczu nowych zagrożeń z odrzuceniem historycznych zaszłości i nie zamierzamy do nich wracać. Kto nam w tej robocie ma zamiar szkodzić, niech się u nas nie pojawia - napisano w oświadczeniu.

Jak dalej poinformowano, w związku z opublikowanym materiałem Biuro Prawne FOG podjęło decyzję o rozpoczęciu kroków prawnych przeciwko osobom i mediom publikującym materiały nielegalnie i bez akredytacji. Zamierza domagać się miliona złotych odszkodowania w związku z naruszeniem dóbr osobistych Fundacji. Odpowiednie wnioski mają zostać również skierowane do Rady Etyki Mediów oraz Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.