PARTNER PORTALU
  • BGK

Prezydent Warszawy. PSL: Władysław Kosiniak-Kamysz sugeruje Jakuba Stefaniaka

  • GP    9 lutego 2017 - 08:54
Prezydent Warszawy. PSL: Władysław Kosiniak-Kamysz sugeruje Jakuba Stefaniaka
Jakub Stefaniak, rzecznik Polskiego Stronnictwa Ludowego. (fot.:twitter.com/Jakub_Stefaniak)

• W czwartek (9 lutego) Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) zapowiedział wystawienie własnego kandydata w wyborach na prezydenta Warszawy.
• Jako potencjalnego Warszawiaka, który może stanąć w walce o ratusz, wymienił rzecznika PSL Jakuba Stefaniaka.
• W rozmowie pojawiło się też odniesienie do spotkania z kanclerz Angelą Merkel. Kosiniak-Kamysz stwierdził, że niemiecka polityk jest cieplejszą osobą niż się wydaje.
• Zapowiedział, kolejne spotkanie z nią na Malcie, gdzie spotka się Europejska Partia Ludowa.
W porannej rozmowie politycznej w "Radiu Zet", w czwartek (9 lutego) Władysław Kosiniak-Kamysz podzielił się informacją, że w najbliższych wyborach samorządowych, PSL chce wystawić własnego kandydata na prezydenta miasta Warszawy.

Opozycja zaczyna typować potencjalnych kandydatów i przygotowywać się do wyborów, bo spodziewa się (już od dłuższego czasu), że PiS spróbuje przyspieszyć wybory samorządowe.

Kosiniak-Kamysz ocenił, że PSL ma dobrych młodych kandydatów, a jednym z nich jest rzecznik partii - Jakub Stefaniak.

Czytaj też: Sprawa projektu PiS o Warszawie w optyce prezydenta RP

PSL nie popiera propozycji zmian w ordynacji wyborczej, proponowanych przez PiS:

- (Dwukadencyjnosć) oznacza zaoranie polski lokalnej i fatalne skutki dla gmin - mówił polityk. - To ograniczenie i co gorsza ograniczenie decyzji suwerena, na którą PiS tak często się powołuje. Proponuje się ograniczenie prawa do wyboru dobrych gospodarzy - grzmi Kosiniak-Kamysz.

Na sugestię, że kadencje w samorządzie są dyktowane dobrem lokalnych społeczności, walką z patologią, czy też z przestępczością wśród samorządowców, Kosiniak-Kamysz zareagował zdecydowanie. Podkreślał, że także w Sejmie nie raz zdarzały się ekscesy - Jest 460 posłów i 100 senatorów, samorządowców są tysiące, 2 500 wójtów. Czarne owce są w każdej rodzinie - konkludował - a złe sytuacje zdarzają się zawsze.To nie może się odbijać na innych.

Zdaniem polityka PSL, PiS chce zamienić, jak to określił sam Jarosław Kaczyński, "małych dyktatorów" na jedną dyktaturę. - To spór o ustrój i wizję polski - stwierdził lider PSL. Dla niego Kaczyński chciałby sterować centralnie samorządem przez np. jeden podpis wojewody, który pozwoli odwołać burmistrza, gdy wybranego demokratycznie samorządowca administracja rządowa nie może od tak pozbawić urzędu.

Spotkanie z Merkel

W rozmowie pojawiła się też ocena rozmowy, którą we wtorek (7 lutego) odbył Kosiniak-Kamysz i  Grzegorz Schetyna z niemiecką szefową rządu, choć obaj spotkali się z nią na czysto partyjnym gruncie. Zarówno CDU jak i PO i PSL są częścią Europejskiej Partii Ludowej (EPP).

- Takie spotkanie to zawsze to duże wydarzenie, szczególnie jak się jest w opozycji - relacjonował w radio Kosiniak-Kamysz. - Cieszę się, że mogłem w nim uczestniczyć. Kanclerz robi dobre wrażenie, cieplejsze niż jej obrazek telewizyjny.

Polityk podkreślił, że nie widział zaniepokojenia na jej twarzy w kwestii demokracji w Polsce. Powiedział też, że liczy na kolejne spotkanie z Merkel w niedalekiej przyszłości, gdy liderzy EPP spotkają się na Malcie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.