PARTNER PORTALU
 • BGK

Prezydent wybrał termin referendum. Pokryje się z wyborami samorządowymi?

 • PAP/JS    1 czerwca 2017 - 19:16
Prezydent wybrał termin referendum. Pokryje się z wyborami samorządowymi?
11 listopada 2018 r. - kiedy to, według prezydenta powinno odbyć się referendum ws konstytucji - to również wynikający z przepisów Kodeksu wyborczego termin kolejnych wyborów samorządowych. (fot.PTWP)

Na spotkaniu z szefami PKW i KBW minister Paweł Mucha potwierdził, że zamiarem prezydenta Andrzeja Dudy jest zorganizowanie konsultacyjnego referendum ws. konstytucji 11 listopada 2018 r. To, czy tego dnia odbędą się też wybory samorządowe rozstrzygnie się po konsultacjach.
• Przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński mówił po spotkaniu, że PKW szanuje decyzję prezydenta, który chce, by referendum ws konstytucji odbyło się 11 listopada.

• Jak dodał, jeśli chodzi o wybory samorządowe, "to od parlamentu zależy, czy termin 11 listopada będzie utrzymany".

11 listopada 2018 r. - kiedy to, według prezydenta powinno odbyć się referendum ws konstytucji - to również wynikający z przepisów Kodeksu wyborczego termin kolejnych wyborów samorządowych.

W czwartek (1 czerwca) o kwestiach związanych z organizacją referendum minister Mucha, który jest pełnomocnikiem prezydenta ds referendum, rozmawiał z przewodniczącym PKW Wojciechem Hermelińskim i szefową Krajowego Biura Wyborczego Beatą Tokaj.

Po spotkaniu Mucha podkreślił, że ze strony prezydenta jest "stała decyzja" przeprowadzenia referendum w dniu 11 listopada. "Data jest już w pewnym sensie, z perspektywy prezydenta, pewna" - powiedział.

Mucha poinformował, że podczas spotkania z szefami PKW i KBW potwierdził zamiar prezydenta zorganizowania referendum 11 listopada 2018 r. W związku z tym - mówił - "będą podejmowane przez KBW, PKW działania, które będą służyły temu, żeby ten proces przygotowywać, żebyśmy mogli w przyszłym roku jak najsprawniej przeprowadzić to głosowanie powszechne w sprawie referendum".

"Oczywiście padło zapewnienie ze strony sędziego, pana przewodniczącego i pani minister, że zgodnie z tymi ustaleniami, które zostaną poczynione, czy podjęte przez odpowiednie uprawnione organy państwa, PKW zgodnie ze swoim umocowaniem, oczywiście będzie przeprowadzać wszelkie czynności tak, żeby głosowania były przeprowadzone w sposób jak najbardziej sprawny, i oczywiście jest PKW do tego przygotowana" - powiedział Mucha.

Sędzia Hermeliński mówił po spotkaniu, że PKW szanuje decyzję prezydenta, który chce, by referendum ws konstytucji odbyło się 11 listopada. "My oczywiście ten termin akceptujemy, tym bardziej, że nie jest naszą rolą w jakikolwiek sposób odnosić się do tego terminu. Jesteśmy Państwową Komisją Wyborczą i tę decyzję szanujemy, i referendum zgodnie z decyzją prezydenta odbędzie się 11 listopada - przeprowadzimy je, nie ma ku temu żadnych powodów do obaw" - zapewnił Hermeliński.

Jak dodał, jeśli chodzi o wybory samorządowe, "to od parlamentu zależy, czy termin 11 listopada będzie utrzymany". "O tym zdecyduje parlament, ewentualnie zmieniając Kodeks wyborczy, ale co do tego, to ja nie jestem w stanie się wypowiedzieć, bo to nie jest nasza rola, ani również nie jest to rola prezydenta, tylko jest to rola parlamentu" - podkreślił szef PKW.

Mucha powiedział, że albo 11 listopada będzie referendum w sprawie konstytucji i będą wybory samorządowe, albo "jest możliwe także rozdzielenie - jeśli będzie tego rodzaju kompromis polityczny i tego rodzaju porozumienie - tych dat".

"Co do daty wyborów samorządowych, na chwilę obecną, przepisy prawa są tak określone, że byłaby to wtedy zbieżność dat, ale to nie jest przesądzone, to może ulec zmianie, jeżeli chodzi o termin wyborów samorządowych, to będzie przedmiotem konsultacji" - zaznaczył.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • Olo 2, 2017-06-03 00:54:21

  Najwyzszy czas skończyc i wyrzucic do klozetu konstytucje uchwalana rekoma komunistów z PZPR. Czas skończyc z pachołkami rosji, , z kasta sedziowska, z wszelkiego rodzaju oszołomami , dla których nie istnieje pojecie Dobro Polski. Bo oni te oszołomy mówia, że mieszkaja w Unii. Ojczyzna dla nich to j...akies fatamorgana. Oj dziadek z Werchmachtu sie w grobie przewraca  rozwiń
 • szoł, 2017-06-02 11:22:24

  Na referenda takie jak o szkolnictwie nie ma czasu ,a na jakieś fanaberie omc prezydenta są.
 • olo2, 2017-06-02 09:46:58

  ... bo prezydent chce .... To taka zachcianka niczym mądrym nie uzasadniona. Chce wykorzystać patriotyczna rocznicę do realizacji swoich (?) mrzonek.