PARTNER PORTALU
 • BGK

Prezydent za dwukadencyjnością, ale "na przyszłość, a nie do tyłu"

 • PAP/JS    5 maja 2017 - 16:00
Prezydent za dwukadencyjnością, ale "na przyszłość, a nie do tyłu"
Prezydent Andrzej Duda (fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP)

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że ma poważne konstytucyjne wątpliwości ws. propozycji, by m.in. wójtowie, którzy sprawowali urząd dwie kadencje, nie mogli kandydować w najbliższych wyborach samorządowych. Dodał, że jest zwolennikiem ograniczenia liczby kadencji, "ale na przyszłość, a nie do tyłu".
Chodzi o propozycję przedstawioną w marcu przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, która miałaby polegać m.in. na ograniczeniu do dwóch kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Kaczyński opowiedział się wówczas za tym, by zmiana obowiązywała już od najbliższych wyborów samorządowych w 2018 r. Jak mówił wtedy Kaczyński, ci, którzy mają za sobą dwie kadencje, nie mogliby dalej kandydować na te same stanowiska.

Wątek tego pomysłu pojawił się w wywiadzie prezydenta dla radia RDC, który poświęcony był konstytucji i inicjatywie referendum konstytucyjnego.

"Mam bardzo poważne konstytucyjne wątpliwości co do propozycji, o której często się mówi, żeby uniemożliwić tym, którzy sprawowali władzę jako wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast dwie kadencje, żeby oni mogli nadal kandydować" - powiedział prezydent.

"Uważam, że się to kłóci z konstytucją. Nie można w ten sposób ograniczać ani czynnego, ani biernego prawa wyborczego" - dodał.

Prezydent zaznaczył jednocześnie, że jest zwolennikiem ograniczenia liczby kadencji w samorządzie, ale "na przyszłość, a nie do tyłu".

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • marekmarkowski, 2017-05-07 17:38:36

  Do Ja.: Kto ich wybrał ten wybrał ja na pewno na pisiorów nie głosowałem ....
 • Ja., 2017-05-07 12:38:29

  Panie Prezydencie! Na co Pan chce czekać? Proszę nie marnować naszego czasu,wybraliśmy Was bo chcemy zmian ,a tu, nic się nie dzieje! HGW w ratuszu,zdrajcy na wolności! Wasz czas niedługo się kończy,jak mamy wygrać kolejne wybory????????????????
 • bezpartyjny samorzadowiec, 2017-05-07 11:32:29

  PAD niech nie zaciemnia z kadencyjnością JESTESMY przeciw startowania do wyborów samorządowych z LIST PARTYJNYCH !!!