PARTNER PORTALU
  • BGK

Proces byłego marszałka woj. podkarpackiego znów odłożony

  • PAP/TK    21 lutego 2018 - 10:56
Proces byłego marszałka woj. podkarpackiego znów odłożony
Były marszałek woj. podkarpackiego, czeka na proces od 2015 roku (Fot. fotolia)

Mirosław K., były marszałek woj. stanie przed sądem najwcześniej 21 marca. Biegły, który miał wydać opinię na temat stanu jego zdrowia, sam jest niedysponowany. Mirosław K. oskarżony jest o gwałt i korupcję. Zarzuty usłyszał wiosną 2015 r. ale do tej pory nie stanął przed sądem.
  • Sąd Rejonowy w Przemyślu zdecydował o powołaniu biegłego, który wyda opinię czy oskarżony Mirosław K. może uczestniczyć w rozprawie sądowej. Poprzedni biegły sam jest niedysponowany.
  • Były marszałek woj. podkarpackiego wiosną 2015 r. usłyszał 16 zarzutów w tym m.in. o gwałt i korupcję. Do tej pory nie stanął przed sądem z powodów zdrowotnych.
  • Oskarżony nie przyznał się do winy. Grozi mu w sumie 12 lat więzienia.

Rzeczniczka Sądu Okręgowego w Przemyślu sędzia Małgorzata Reizer poinformowała we wtorek PAP, że Sąd Rejonowy w Przemyślu, który ma zająć się sprawą byłego marszałka, zdecydował o powołaniu nowego biegłego z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu, który ma wydać opinię, czy oskarżony w obecnym stanie zdrowia może uczestniczyć w rozprawach sądowych. Poprzedni biegły, który miał wydać opinię w tej sprawie, sam jest niedysponowany.

Jest to już kolejne zaświadczenie o niezdolności do stawienia się przed sądem złożone przez Mirosława K. Jesienią zaświadczenie lekarskie o niezdolności do stawienia się przed sądem Mirosława K. przekazał sądowi jego obrońca. Poinformował też, że jego klient jest hospitalizowany. Sąd zażądał wówczas od obrony, by przedłożyła zaświadczenie lekarza sądowego. Biegły sądowy potwierdził niezdolność Mirosława K. do stawienia się przed sądem do 11 grudnia i wydał stosowne zaświadczenie.

Czytaj także: Proces byłego marszałka woj. podkarpackiego wciąż w zawieszeniu

Jakiś czas później do sądu wpłynęło zaświadczenie szpitalne mówiące o pobycie oskarżonego na rehabilitacji po zabiegu chirurgicznym.

W związku ze złożeniem przez Mirosława K. kolejnego już zaświadczenie o niezdolności do stawienia się przed sądem, Sąd Rejonowy w Przemyślu zdecydował w grudniu o powołaniu biegłego z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu, aby wydał opinię, czy oskarżony w obecnym stanie zdrowia może uczestniczyć w rozprawach sądowych. Jednak biegły ze względu na stan zdrowia nie wydał opinii i sąd zdecydował o powołaniu nowego biegłego.

Lubelska prokuratura oskarżyła Mirosława K. o korupcję, płatną protekcję i zgwałcenie. Postawiła mu łącznie 16 zarzutów. Najobszerniejsza część zarzutów wobec K. dotyczy przestępstw urzędniczych, to znaczy płatnej protekcji i korupcji.

Razem z nim oskarżyła jeszcze osiem innych osób (sprawy sześciu zostały wyłączone do odrębnych postępowań, jedna z nich poddała się dobrowolnie karze). Wraz z b. marszałkiem województwa przed przemyskim sądem stanie jeszcze dwóch innych oskarżonych: Henryk S. - były burmistrz Ustrzyk Dolnych, i Robert M. - były zastępca komendanta powiatowego policji w Jarosławiu.

Czytaj także: Sprawa byłego marszałka krąży między sądami×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.