PARTNER PORTALU
  • BGK

Program 500+: Liczba dzieci kwalifikujących się do świadczenia niedoszacowana?

  • AW    7 kwietnia 2016 - 15:35
Program 500+: Liczba dzieci kwalifikujących się do świadczenia niedoszacowana?

Odbiór społeczny programu Rodzina 500+ będzie zależeć od płynności wypłat - twierdzi Artur Tusiński, burmistrza Podkowy Leśnej (fot.facebook)

• Według wyliczeń Artura Tusińskiego, burmistrza Podkowy Leśnej w gminie braknie pieniędzy na wypłaty 500 zł na dziecko.
• Wszystkie gminy mają niedoszacowaną ilość dzieci, jak wygląda ten deficyt w skali Polski to strach pomyśleć – alarmuje samorządowiec.
• Premier i ministerstwo pracy uspokajają, że w budżecie jest wystarczająco pieniędzy na program Rodzina 500+.
Pierwszego dnia składania wniosków (1 kwietnia) w Podkowie Leśnej kolejek nie było. Zostało złożonych tam 9 wniosków na 10 dzieci. Zdaniem burmistrza może to wynikać ze świadomości mieszkańców, że aby otrzymać pieniądze należne od 1 kwietnia, należy złożyć wniosek w ciągu trzech miesięcy.

On sam jednak już wylicza, ile w jego gminie może zabraknąć pieniędzy.

- Po przyjęciu programu dostaliśmy informację (ze strony rządowej), że do końca roku powinniśmy dostać 800 tys. zł. (na 9 miesięcy). Gdyby założyć, że jednak wszyscy mieszkańcy pofatygują się po należne im pieniądze, do czego zresztą serdecznie zachęcam, to tylko w tym roku zabraknie 400 tys. zł. w samej Podkowie - pisze burmistrz na swoim internetowym blogu.

- Wszystkie gminy mają niedoszacowaną ilość dzieci, jak wygląda ten deficyt w skali Polski to strach pomyśleć. Rząd, deklarował, że przekaże samorządom środki zarówno na wypłatę świadczeń (100% wypłat) oraz na realizację Programu: 2% w pierwszym roku oraz 1,5% w każdym kolejnym. To daje ok. 16 tys. zł rocznie na obsługę programu przez podkowiański samorząd (np. zatrudnienie pracownika). Minister finansów Paweł Szałamacha zapewnił, że finansowanie programu Rodzina 500 plus jest „w pełni zabezpieczone”. Poczekamy, zobaczymy… - czytamy dalej.

Niedoszacowanie, zdaniem samorządowca, może wynikać z różnych powodów. Jednym z nich jest fakt, że gminy nie znają liczby dzieci pierwszych lub jedynych dzieci, na które będzie przysługiwało świadczenie wychowawcze, w przypadku jeśli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 800 zł lub 1200 zł – jeśli członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne. Może też dochodzić do sytuacji, że po świadczenie zgłaszać się będą rodziny zameldowane w innych miejscowościach.

- Ocena, odbiór społeczny programu Rodzina 500+ tak naprawdę będzie zależeć od płynności wypłat. Nie chciałbym doczekać sytuacji, że nastanie jakiś przestój w wypłatach, bo mimo że to program rządowy, my jako samorządowcy będziemy odbierać pretensje mieszkańców - mówił Tusiński w radiowej „Jedynce".

Rząd pod przewodnictwem Beaty Szydło niezmiennie zapewnia, że pieniędzy na program Rodzina 500+ wystarczy. Zapewnienia te potwierdza Bartosz Marczuk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

- Nie wyobrażam się żeby rząd nie finansował projektu, który jest jego priorytetem, także finansowym. Pieniądze są wpisane w ustawę – przekonywał wiceminister również w radiowej „Jedynce” – Oczywistym jest, że pieniądze na wypłaty świadczeń na bieżąco będą przysyłane.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Uważny obserwator, 2016-04-08 21:13:42

    Mam uwagę, aby na przyszłość piszący artykuł podawał nazwę partii z jakiej pochodzi rozmówca, bo najczęściej są to przeciwnicy PIS. Nie widać konkretów w wypowiedzi a są tylko ogólniki. Dodam, że nie należę i nigdy nie należałem do żadnej partii. Zawsze cenię wypowiedzi rzetelne poparte faktami, lic...zbami.  rozwiń