PARTNER PORTALU
  • BGK

Program 500+: MRPiPS rusza w teren na spotkania z samorządowcami

  • JS/PAP    14 marca 2016 - 10:44
Program 500+: MRPiPS rusza w teren na spotkania z samorządowcami

Pierwsze spotkania regionalne rozpoczynają się w poniedziałek 14 marca: w Opolu, Krakowie i Lublinie (fot. MRPiPS)

Program "Rodzina 500 plus" startuje 1 kwietnia br. Kierownictwo Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przez najbliższy tydzień spotykać się będzie z wojewodami i przedstawicielami samorządów, aby ocenić stan przygotowań i podsumować dotychczasowe działania.
- Samorządy otrzymują od nas systematyczne wsparcie w ramach przygotowań do uruchomienia programu "Rodzina 500 plus". Kluczowa jest wymiana wiedzy oraz sprawność obsługi wniosków. Naszym celem jest to, aby osoby, które będą obsługiwać program w swoim regionie były jak najlepiej do tego przygotowane - powiedziała Elżbieta Rafalska, minister rodziny pracy i polityki społecznej.

Wizyty regionalne Minister Elżbiety Rafalskiej oraz wiceministrów przed startem programu służą temu, aby ocenić stan przygotowań, rozwiać ostatnie wątpliwości i jak najlepiej przygotować samorządy na 1 kwietnia. Pierwsze spotkania regionalne rozpoczynają się w poniedziałek 14 marca: w Opolu, Krakowie i Lublinie. Ostatnie odbędą się 21 marca w Gorzowie Wielkopolskim i Szczecinie.

Spotkanie z premier Beatą Szydło

O tym, jak samorządy przygotowane są do startu programu "Rodzina 500 plus" z wojewodami rozmawiać będzie także premier Beata Szydło, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska oraz minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak. Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 14 marca w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

- Bardzo dziękuję za zaangażowanie wojewodów, samorządowców i urzędników w procesie tworzenia ustawy, a także w czasie wdrażania jej w życie. Wiem, że dla nas wszystkich to ważny, wręcz historyczny, moment. Wszyscy jednoczymy się w jednym celu: wsparcia polskich rodzin - dodała minister Elżbieta Rafalska.

To kolejne spotkania regionalne w ramach programu "Rodzina 500 plus". W czasie konsultacji społecznych kierownictwo resortu rodziny spotkało się z przedstawicielami samorządów, aby przedyskutować ostateczny kształt programu. Po wejściu w życie ustawy eksperci MRPiPS przeszkolili ponad 3,7 tys. osób, które odpowiedzialne będą za obsługę programu w regionach.

Ministerstwo Rodziny przygotowało podręcznik dla samorządów, w którym zawarte są najważniejsze informacje o programie. Od 1 marca br. w MRPiPS działa ogólnopolska infolinia dotycząca programu. Infolinie działają także wszystkich urzędach wojewódzkich.

Świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł rodzice otrzymają niezależnie od dochodu na drugie i kolejne dzieci do ukończenia przez nie 18. roku życia. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę wsparcie otrzyma rodzina także na pierwsze lub jedyne dziecko. Dla rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym kryterium dochodowe wynosi 1200 zł netto. Wsparciem objętych zostanie 2,7 mln rodzin, które otrzymają 500 zł na 3,7 mln dzieci.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: