PARTNER PORTALU
  • BGK

Program 500+: MRPiPS rusza w teren na spotkania z samorządowcami

  • JS/PAP    14 marca 2016 - 10:44
Program 500+: MRPiPS rusza w teren na spotkania z samorządowcami
Pierwsze spotkania regionalne rozpoczynają się w poniedziałek 14 marca: w Opolu, Krakowie i Lublinie (fot. MRPiPS)

Program "Rodzina 500 plus" startuje 1 kwietnia br. Kierownictwo Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przez najbliższy tydzień spotykać się będzie z wojewodami i przedstawicielami samorządów, aby ocenić stan przygotowań i podsumować dotychczasowe działania.
- Samorządy otrzymują od nas systematyczne wsparcie w ramach przygotowań do uruchomienia programu "Rodzina 500 plus". Kluczowa jest wymiana wiedzy oraz sprawność obsługi wniosków. Naszym celem jest to, aby osoby, które będą obsługiwać program w swoim regionie były jak najlepiej do tego przygotowane - powiedziała Elżbieta Rafalska, minister rodziny pracy i polityki społecznej.

Wizyty regionalne Minister Elżbiety Rafalskiej oraz wiceministrów przed startem programu służą temu, aby ocenić stan przygotowań, rozwiać ostatnie wątpliwości i jak najlepiej przygotować samorządy na 1 kwietnia. Pierwsze spotkania regionalne rozpoczynają się w poniedziałek 14 marca: w Opolu, Krakowie i Lublinie. Ostatnie odbędą się 21 marca w Gorzowie Wielkopolskim i Szczecinie.

Spotkanie z premier Beatą Szydło

O tym, jak samorządy przygotowane są do startu programu "Rodzina 500 plus" z wojewodami rozmawiać będzie także premier Beata Szydło, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska oraz minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak. Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 14 marca w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

- Bardzo dziękuję za zaangażowanie wojewodów, samorządowców i urzędników w procesie tworzenia ustawy, a także w czasie wdrażania jej w życie. Wiem, że dla nas wszystkich to ważny, wręcz historyczny, moment. Wszyscy jednoczymy się w jednym celu: wsparcia polskich rodzin - dodała minister Elżbieta Rafalska.

To kolejne spotkania regionalne w ramach programu "Rodzina 500 plus". W czasie konsultacji społecznych kierownictwo resortu rodziny spotkało się z przedstawicielami samorządów, aby przedyskutować ostateczny kształt programu. Po wejściu w życie ustawy eksperci MRPiPS przeszkolili ponad 3,7 tys. osób, które odpowiedzialne będą za obsługę programu w regionach.

Ministerstwo Rodziny przygotowało podręcznik dla samorządów, w którym zawarte są najważniejsze informacje o programie. Od 1 marca br. w MRPiPS działa ogólnopolska infolinia dotycząca programu. Infolinie działają także wszystkich urzędach wojewódzkich.

Świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł rodzice otrzymają niezależnie od dochodu na drugie i kolejne dzieci do ukończenia przez nie 18. roku życia. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę wsparcie otrzyma rodzina także na pierwsze lub jedyne dziecko. Dla rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym kryterium dochodowe wynosi 1200 zł netto. Wsparciem objętych zostanie 2,7 mln rodzin, które otrzymają 500 zł na 3,7 mln dzieci.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.