PARTNER PORTALU
  • BGK

Program 500 plus: Pilnie potrzebne zmiany. W systemie jest błąd

  • PAP/AT    9 lutego 2017 - 06:13
Program 500 plus: Pilnie potrzebne zmiany. W systemie jest błąd
Aby dostać świadczenie na pierwsze dziecko, dochód na osobę w rodzinie nie może przekraczać 800 zł. Ryczałtowcy, których jest w Polsce ponad 0,5 mln, w PIT wykazują jednak tylko przychód (fot.pixabay.com)

Luka w Programie 500 plus sprawia, że nieuczciwi przedsiębiorcy mogą dostać 500 zł na każde dziecko. Nikt nie zweryfikuje ich dochodów.
Jak informuje "Rzeczpospolita", wszyscy rodzice prowadzący działalność gospodarczą i rozliczający się ryczałtem lub kartą podatkową mogą otrzymać 500+ na każde dziecko, nawet gdy nie są do tego uprawnieni. Pozwala na to luka w systemie. Aby dostać świadczenie na pierwsze dziecko, dochód na osobę w rodzinie nie może przekraczać 800 zł. Ryczałtowcy, których jest w Polsce ponad 0,5 mln, w PIT wykazują jednak tylko przychód. Jeśli mają dziecko i ubiegają się o świadczenie, to wielkość ich dochodu gmina ustala na podstawie oświadczenia. Problem w tym, że nie jest w stanie zweryfikować jego prawdziwości. I to rodzi możliwość nadużyć - pisze "Rzeczpospolita".

Czytaj też: Program 500 plus do zmiany

Problem dotyczy też rozliczających się na podstawie karty podatkowej, których jest nieco ponad 100 tys. Resort rodziny wie o tych lukach - podaje "Rzeczpospolita".

"Postaramy się uszczelnić system, ale już raz Trybunał uznał takie uszczelnienie za niekonstytucyjne" - mówi dziennikowi wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.