PARTNER PORTALU
  • BGK

Program 500 plus: System zostanie uszczelniony

  • PAP/EM    4 kwietnia 2017 - 16:35
Program 500 plus: System zostanie uszczelniony
Elżbieta Rafalska, szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej. (fot.premier.gov.pl/P. Tracz/flickr)

Pieniądze na program 500 plus są i będą, został on wprowadzony w przyjaznym otoczeniu, korzysta z niego co drugie polskie dziecko - powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.
• Minister rodziny, pracy i polityki społecznej zapewnia, że pieniądze na program 500 plus są i będą w kwotach zabezpieczających wypłatę świadczeń.

• Elżbieta Rafalska zauważyła, że nie sprawdziły się obawy samorządów związane z krótkim okresem vacatio legis przy wprowadzaniu programu 500 plus, jakoby za zadaniem zleconym przez rząd nie miały pójść pieniądze.

• Szefowa MRPiPS podkreśliła, że fundamenty programu zostaną bez zmian.Doprecyzowane zostaną jedynie niektóre zasady.

Minister przedstawiła na posiedzeniu rządu przegląd systemu wsparcia, który zawierał ocenę i propozycję zmian w polityce rodzinnej; głównym elementem tej informacji był program "Rodzina 500 plus".

"Pieniądze na program są i będą w kwotach zabezpieczających wypłatę świadczeń. Mówię to do tych, którzy zawsze wyrażają zaniepokojenie finansowaniem tego programu" - zapewniła Rafalska na wspólnej konferencji prasowej z premier Beatą Szydło.

Podkreśliła, że 55 proc. polskich dzieci jest objętych programem 500 plus.

"Rządowy program został wprowadzony w przyjaznym otoczeniu, w dobrych warunkach. Mówię to w odniesieniu do rynku pracy, bo nie bez znaczenia było to, że malało nam bezrobocie i rosły wynagrodzenia. Wtedy efekt świadczenia 500 zł został jeszcze dodatkowo wzmocniony wynagrodzeniami" - powiedziała minister.

Zauważyła też, że nie sprawdziły się obawy samorządów związane z krótkim okresem vacatio legis przy wprowadzaniu programu 500 plus, jakoby za zadaniem zleconym przez rząd nie miały pójść pieniądze. "Miesięczny okres na wdrożenie tego programu był wystarczający, a samorządy dostały wynagrodzenia, o jakim jeszcze jakiś czas temu nie mogły marzyć" - powiedziała Rafalska.

Podkreśliła, że fundamenty programu zostaną bez zmian - brak kryterium dochodowego przy wypłacie świadczenia na drugie i każde kolejne dziecko oraz kryteria wynoszące 800 zł (przy zdrowym dziecku) i 1200 zł (w rodzinach z dzieckiem z niepełnosprawnością) w przypadku pierwszego dziecka.

Według Rafalskiej, zaproponowane przez resort zmiany do programu mają na celu przede wszystkim uszczelnienie systemu oraz ułatwienia dla rodzin przy składaniu wniosków.

Doprecyzowany ma być m.in. sposób ustalania dochodu z działalności gospodarczej, opodatkowanej w formach ryczałtowych (karta podatkowa, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych). W założeniu ministerstwa rodziny ma to wyeliminować przypadki zaniżania dochodu z tego tytułu, aby spełnić kryterium dochodowe na pierwsze dziecko.

Doprecyzowane mają też zostać przepisy regulujące przyznawanie świadczenia wychowawczego na dzieci objęte opieką naprzemienną obojga rodziców rozwiedzionych, żyjących w separacji lub żyjących osobno.

Zmienią się też przepisy regulujące utratę i uzyskanie dochodu. Według MRPiPS ma to wyeliminować nadużycia polegające na sztucznym dopasowywaniu sytuacji zawodowej do kryterium dochodowego na pierwsze dziecko".

Doprecyzowaniu mają też ulec przepisy regulujące przyznawanie świadczenia wychowawczego osobom deklarujących samotne wychowywanie dziecka, co ma pozwolić wyeliminować deklarowanie samotnego wychowywania jedynie po to, aby uzyskać świadczenie na pierwsze dziecko bez wliczania dochodu drugiego z rodziców dziecka.

Resort planuje też wprowadzenie rozwiązań - przede wszystkim informatycznych - które pozwolą gminie ustalić zgodność deklaracji o zamieszkiwaniu w Polsce z stanem faktycznym.

Ponadto, starający się o wypłatę 500 plus mają mieć możliwość składania wniosków o świadczenie wychowawcze na nowy okres już od lipca, ale tylko przez internet. Wnioski drogą tradycyjną - bez zmian - mają być przyjmowane od 1 sierpnia. Dodatkowo planowane jest ujednolicenie terminów składania wniosków o świadczenia rodzinne i świadczenia z funduszu alimentacyjnego na nowy okres zasiłkowy z terminami składania wniosków o świadczenie wychowawcze.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.