PARTNER PORTALU
  • BGK

Program 500+ w zachodniopomorskim to duże pieniądze

  • PAP    23 lutego 2016 - 20:49
Program 500+ w zachodniopomorskim to duże pieniądze
W samym Szczecinie przygotowano sześć punktów przyjmowania dokumentów. (fot.:pixabay.com)

Ponad 735 mln zł przeznaczono w tym roku na realizację programu 500 plus na Pomorzu Zachodnim - wynika z informacji urzędu wojewódzkiego. Szacowana liczba dzieci w regionie, która otrzyma świadczenie wychowawcze to ok. 160 tys.
Program "Rodzina 500 plus" ma ruszyć 1 kwietnia. Świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na dziecko będą wypłacać gminy. W samorządach trwają przygotowania do wdrożenia programu.

Jak poinformowała rzeczniczka wojewody Agnieszka Muchla samorządy dopiero się przygotowują się do wprowadzenia programu, ale już teraz wiadomo, że w większych miejscowościach powstanie na pewno po kilka dodatkowych punktów realizacji świadczeń.

Wydatki w całym województwie, łącznie z kosztami obsługi, to koszt 735,5 mln zł - dodała. Środki na wdrożenie na pierwszy miesiąc, czyli kwiecień wraz z 2 proc. kosztów obsługi, zostały przekazane do gmin 22 lutego - podkreśliła Muchla

Szczegóły dotyczące wdrażania programu samorządy zamieszczają na swych stronach internetowych.

Według informacji spływających do urzędu wojewódzkiego, większość gmin planuje, że realizacja zadań w zakresie przyznawania i wypłacania świadczeń wychowawczych odbywać się będzie w jednostkach, które obecnie realizują zadania z zakresu świadczeń rodzinnych i pomocy osobom uprawnionym do alimentów, czyli w ośrodkach pomocy społecznej, urzędach gmin i samorządowej jednostce organizacyjnej - Szczecińskim Centrum Świadczeń.

Gminy zamierzają realizować nowe zadnia w oparciu o zatrudnioną już kadrę, większe jednak planują zatrudnić dodatkowe osoby. One też planują znaleźć dodatkowe pomieszczenia do realizacji nowego zadania, zaadaptować je i wyposażyć. Niektóre nie wykluczają przedłużenia czasu pracy, by móc przyjąć szybciej wnioski.

W niektórych większych miejscowościach mają powstać punkty informacyjne.

Najbliższe szkolenie dla pracowników samorządów gminnych, którzy będą realizować program, zostaną przeprowadzone 26 lutego w naszym urzędzie - poinformowała rzeczniczka. Przeprowadzą je pracownicy Departamentu Polityki Rodzinny, w tym jego dyrektor Olgierd Podgórski.

W samym Szczecinie przygotowano sześć punktów przyjmowania dokumentów. Do otrzymania świadczenia będzie uprawnionych ok. 26 tys.0 dzieci. Obsługą programu zajmie się Szczecińskie Centrum Świadczeń - informują urzędnicy szczecińskiego magistratu. Wypełnione wnioski można również przesłać pocztą, jak również składać przez internet.

Miasto przygotowało 30 tys. ulotek informacyjnych, które trafią do szczecińskich szkół, przedszkoli, żłobków, punktów przyjmowania wniosków.

Na obsługę programu w 2016 r. Szczecin otrzyma około 2,4 mln zł, czyli 2 proc. otrzymanej dotacji na świadczenie wychowawcze. Środki zostaną przeznaczone na zatrudnienie nowych pracowników, wynajem i wyposażenie pomieszczeń przyjmowania wniosków.

W pierwszych czterech miesiącach trwania programu w Szczecinie będzie przy nim pracować 53 pracowników. Będą to nowo zatrudnione osoby, obecni pracownicy Centrum Świadczeń, część zatrudniona na czas określony. Później zatrudnionych ma być około 20 osób.

W Świnoujściu wnioski można będzie składać w dwóch stałych punktach, a także mobilnych, które będą obsługiwały mieszkańców wyspy Karsibór.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.