PARTNER PORTALU
  • BGK

Program „Opieka 75+” 2018: MRPiPS odpowiada na najważniejsze pytania

  • bad    20 grudnia 2017 - 17:04
Program „Opieka 75+” 2018: MRPiPS odpowiada na najważniejsze pytania
Do 15 stycznia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej będzie czekać na wnioski o wsparcie w ramach programu „Opieka 75+”. Fot. pixabay

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało dla jednostek samorządu terytorialnego zestaw najczęściej pojawiających się pytań i odpowiedzi w sprawie programu „Opieka 75+”.
Do 15 stycznia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej będzie czekać na wnioski o wsparcie w ramach programu „Opieka 75+”. Do podziału jest ponad 57 mln zł. Pieniądze te mają trafić do gmin liczących do 20 tysięcy mieszkańców. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiada na najczęściej pojawiające się pytania w tej sprawie:

1. Jakiej grupie osób udzielane jest wsparcie w ramach programu?

W ramach programu wsparcie udzielane jest osobom samotnym w wieku 75 lat i więcej, zamieszkującym gminy do 20 tys. mieszkańców.

2. Jakie gminy mogą ubiegać się o dotacje w ramach programu?

Gminy: wiejskie, miejskie, miejsko-wiejskie, do 20 tys. mieszkańców, jeżeli samorządy świadczą usługi opiekuńcze oraz specjalistyczne usługi opiekuńcze samodzielnie. Świadczenie usług samodzielnie oznacza, że gminy realizują usługi opiekuńcze oraz specjalistyczne usługi opiekuńcze przez osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę.

Czytaj też: Zaskakujący skutek programu 500 plus

3. Czy do liczby mieszkańców gminy należy wliczać również osoby zameldowane w gminie na pobyt czasowy?

Gmina, która chce przystąpić do programu, bierze pod uwagę wyłącznie liczbę mieszkańców zameldowanych w gminie na pobyt stały.

4. Co należy rozumieć pod pojęciem „osoby samotnej” ujętej w programie?

Za osobę samotną, zgodnie z art. 6 pkt 10 ustawy o pomocy społecznej, uznaje się osobę samotnie gospodarującą – prowadzącą jednoosobowe gospodarstwo domowe.

5. Jak należy liczyć zapotrzebowanie na środki finansowe w ramach programu dla osób, które kończą 75 lat?

W przypadku osób, które kończą 75 lat, zapotrzebowanie na środki w ramach programu należy liczyć od dnia ukończenia przez nie 75 lat. Np. jeżeli osoba ukończyła 75 lat w dniu 15 marca 2018 r., zapotrzebowanie na środki może być liczone od dnia 15 marca 2018 r. 

Czytaj też: Nie będzie 500 plus przed Świętami?

6. Na co można przeznaczyć środki z programu?

Środki finansowe z programu mogą być przeznaczone wyłącznie na:

* zwiększenie liczby godzin usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych, dla osób które już korzystają z takich usług (lub korzystały z nich
w ostatnim roku) lub

* dofinansowanie usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób, które dotychczas ich nie otrzymywały.

7. Czy gmina, która przystąpi do programu, musi realizować wszystkie zadania, na które są przeznaczone środki?

Gmina może wybrać tylko jedno z zadań lub jednocześnie realizować oba.

8. Czy gmina może uzyskać dofinansowanie z programu na świadczenie usług opiekuńczych w ramach prac społecznie użytecznych?

Nie, gmina nie może uzyskać dofinansowania z programu na świadczenie usług opiekuńczych realizowanych w ramach prac społecznie użytecznych. Gmina, w ramach programu, może skorzystać z dofinansowania, jeżeli dane świadczenie realizuje samodzielnie (patrz pkt 1).×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.