PARTNER PORTALU
 • BGK

Program PiS: 500 zł na dziecko będą wypłacać gminy?

 • PAP/em    8 lipca 2015 - 17:22
Program PiS: 500 zł na dziecko będą wypłacać gminy?
Dzieci uprawnionych do otrzymania 500 zł jest 3,7 mln (dokładnie 3,680 mln) (fot. flickr.com/money_pictures)

Politycy PiS wyjaśniają szczegóły proponowanego projektu. Blisko 3,7 mln dzieci znajdzie się w programie PiS przyznającym każdemu drugiemu dziecku i kolejnemu 500 zł miesięcznie.
Jak poinformowała nowa rzeczniczka PiS Elżbieta Witek, politycy PiS w cyklu konferencji będą pokazywali źródła finansowania propozycji programowych, które przedstawiła w sobotę kandydatka PiS na premiera Beata Szydło. Pierwsza konferencja, która odbyła się we wtorek (6 lipca), dotyczyła programu 500 zł na dziecko.

Z danych PiS (roczniki statystyczne z 2013 i 2014 r.) wynika, że osób do 24. roku życia (na utrzymaniu rodziców) jest w Polsce 8,9 mln.; w tym w rodzinach z jednym dzieckiem: 2,9 mln; z dwójką dzieci: 3,8 mln; z trójką: 1,4 mln; z czwórką i więcej: 0,7 mln. Wskaźnik ubóstwa w rodzinach z jednym dzieckiem to 2,1 proc.; z dwójką dzieci - 4,9 proc.; z trójką dzieci - 13,4 proc.; z czwórką i więcej - 32,7 proc. - takie dane zaprezentował Kowalczyk na wtorkowej konferencji prasowej.

Na podstawie tych danych PiS oszacował, że dzieci uprawnionych do otrzymania 500 zł jest 3,7 mln (dokładnie 3,680 mln). Ta liczba pomnożona przez 500 zł i 12 miesięcy daje 22,08 mld zł.

Szczegóły poznamy jesienią

Henryk Kowalczyk z PiS powiedział, że w programie wzięto pod uwagę także niedoszacowanie wynikające z możliwego zwiększenia się liczby rodzin zagrożonych ubóstwem; gdyby liczba rodzin podwoiła się byłyby to dodatkowe koszty 1,8 mld zł. Zapewniał o rezerwach w programie, które wynikają m.in. z tego, że nowy system wchłonie obecne zasiłki na dzieci, na które w 2013 r. wydano 2,3 mld zł. "To może być marginesem rezerwy, bezpieczeństwem na ewentualny wzrost zubożenia rodzin w Polsce" - powiedział poseł PiS.

Dodał, że na początku września PiS przedstawi kompleksowe rozwiązania ekonomiczne. Stwierdził też, że "bardzo trudno jest dyskutować z PO, która nie podaje żadnych rozwiązań, żadnych przeliczeń".

Kto wypłaci pieniądze?

Już teraz jednak wiadomo, że to prawdopodobnie świadczenie nie będzie miało formy jakichś bonów czy ulg, tylko rodzice dostaną do ręki prawdziwe pieniądze.

Jak przyznaje Kowalczyk trwają obecnie dyskusje, kto będzie ten zasiłek rodzicom wypłacał. Może to być ZUS, KRUS albo urząd gminy, ponieważ cały system będzie oparty o numery PESEL, by nie dochodziło do nadużyć. Nie wiadomo też na razie jakie dokumenty będą musieli złożyć rodzice.

Wiadomo natomiast, że proponowany zasiłek 500 zł na każde drugie i kolejne dziecko zastąpiłby obecny zasiłek przyznawany według kryterium dochodowego oraz podatkową ulgę na dzieci.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2424)

 • dominika , 2017-10-26 23:31:03

  witam mam pytania dziś dowiedziałam sie że nie przysługuje mi świadczenie mi świadczenie na drugie dziecko !! mam syna 9 letniego którego ojciec nie żyje nie otrzymuje na niego nic żadnych alimentów renty itp .. i mam dziecko córkę która ma 1,5 roku składając dokumenty pani mi powiedziała iż je...st dobrze wszystko z racji tego iż mam dość wysokie dochody składałam na drugie dziecko jak wiadomo ma to być bez brania dochodów mych ..ojciec córki nie mieszka z nami jestem panną nie jesteśmy związku nie przebywamy we wspólnym gospodarstwie domowym dziś po wizycie w urzędzie dowiedziałam sie że by dostać świadczenie na drugie dziecko córkę muszę wystąpić o alimenty ,ale ja nie chcę np tego wiec pan powiedział zebedzie odmowa wiec chciałam by świadczenie było na syna w takim razie bo on jest sierotą pan powiedział ze nie wolno taki też będzie odmowa wypłaty świadczenia .. dlaczego tak jest skoro na drugie dziecko miało być bez przedstawiania dochodów dochodów ? i jeśli ja nie chcę nic od ojca mej córki a jeszcze zapytałam coby było jak by ojciec z nami mieszkał to powiedział ze na drugie dziecko jest kryterium dochodowe ? o co chodzi pomocy  rozwiń
 • mario, 2017-04-24 00:55:34

  500+na kazde dziecko
 • Elka, 2017-04-21 12:10:02

  Słuchajcie u mnie jest taka heca ze nie wiem co mam robić. Dostałam 500+ na dwoje dzieci. Dochód mojej rodziny się nie zmienił, dostarczyłam wszystkie potrzebne dokumenty do wniosku . Pani urzędniczka zaproponowała abym złożyła wniosek o zasiłek rodzinny. I tu się okazało że mam inny dochód. Mops ws...zczął postępowanie administracyjne w sprawie 500+ bo już rok czasu pobieram . Przecież ja sama nie obliczana dochodu. To urzędniczka tak mi wyliczył i przyznała świadczenie.  rozwiń