PARTNER PORTALU
  • BGK

Program „Rodzina 500+”: urzędnicy znaleźli błędy w formularzach

  • MIW / DGP    29 lutego 2016 - 10:13
Program „Rodzina 500+”: urzędnicy znaleźli błędy w formularzach
Program Rodzina 500+ ma zacząć działać od 1 kwietnia. (Fot. : www.szczecin.uw.gov.pl)

• Niejasne zapisy odkryto na razie w dwóch dokumentach. 
• Mimo tego urzędnicy w gminach będą je przyjmować.
• Przed 1 kwietnia raczej nie ma szans na usunięcie błędów.
Formularze, które rodzice ubiegający się o świadczenie z programu Rodzina 500 Plus muszą składać wraz z wnioskiem o wypłatę pieniędzy, zawierają błędy. Wykryli je urzędnicy w gminach (oni sami od dwóch tygodni są szkoleni z obsługi programu). Na razie jednak muszą przyjmować te dokumenty, gdyż do 1 kwietnia nie zostaną zmienione.

O sprawie donosi Dziennik Gazeta Prawna. Jak wyjaśnia, problem dotyczy rodziców ubiegających się o 500 złotych na pierwsze lub jedyne dziecko w rodzinie (w takiej sytuacji gmina sprawdza, czy nie zostało przekroczone kryterium dochodowe, uprawniające do otrzymania świadczenia).

Wzory koniecznych do tego oświadczeń określa rozporządzenie ministra rodziny, pracy i polityki społecznej z 18 lutego 2016 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenie wychowawcze. Załączniku nr 3 do tego dokumentu określa druk oświadczenia, jaki powinien zostać złożony przez tych członków rodziny, którzy swoje dochody rozliczają na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Jak zauważa DGP powinni go składać ci rodzice, którzy prowadzą działalność gospodarczą, jednakże przypis, znajdujący się na formularzu wskazuje, że wypełnia go i podpisuje każdy członek rodziny, który posiada gospodarstwo rolne.

Kolejny błąd wykryto w oświadczeniu, które powinni wypełniać rodzice rolnicy (załącznik nr 4 do rozporządzenia), a które ma wskazywać liczbę tzw. hektarów przeliczeniowych. Na formularzu znajdują się dwa przypisy oznaczone odpowiednio jedną i dwiema gwiazdkami. Jednak – jak stwierdza DGP - nie wiadomo, do którego konkretnie elementu treści oświadczenia odnosi się symbol dwóch gwiazdek.

Pytani przez dziennikarzy urzędnicy przyznają, że wiedzą o pomyłkach, ale nic nie mogą z tym zrobić, gdyż oni sami nie mają prawa do poprawiania określonych przepisami druków, a z kolei przedstawiciele Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowali ich, że do kwietnia resort nie skoryguje tych dokumentów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • emeryt1248, 2016-02-29 14:54:01

    Znalezć i ukarać winnych.To jest po prostu sabotaż. Winni muszą zostać ukarani.