PARTNER PORTALU
  • BGK

Program „Za życiem”. Zasiłek do 18 roku życia

  • JP    6 lutego 2018 - 17:36
Program „Za życiem”. Zasiłek do 18 roku życia
Poszerzone będą możliwości korzystania z elastycznych form organizacji czasu pracy dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Fot. Pixabay

Uprawnienia do zasiłku opiekuńczego w przypadku choroby dziecka niepełnosprawnego zostaną przedłużone do 18 roku życia. Taką m.in. zmianę ma przynieść nowelizacja ustaw dot. drugiego etapu programu "Za życiem".
  • 6 lutego w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie nowelizacji ustaw dot. drugiego etapu programu „Za życiem”.
  • Uprawnienia do zasiłku w przypadku choroby zostaną przedłużone do 18 roku życia.
  • Opiekun będzie miał szersze możliwości znalezienia pracy.

Projekt ustawy o rehabiliatacji zawodowej, społecznej oraz o zatrudnieniu osób niepełnosprawnych jest drugim etapem realizacji programu ministerstwa.

Projekt został poddany konsultacjom społecznym m.in. poprzez konferencje, warsztaty i bezpośrednie spotkania robocze z zainteresowanymi środowiskami. Był także opiniowany przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego. Opinia była pozytywna, a 9 stycznia Rada Ministrów przyjęła projekt i przedłożyła go Wysokiej Izbie.

Czytaj też: „Za życiem”: Tyle rodzin skorzystało już z programu

W ramach nowelizacji uprawnienia do zasiłku opiekuńczego w przypadku choroby dziecka niepełnosprawnego zostaną przedłużone do 18 roku życia.

- W tej chwili zasiłek opiekuńczy przysługiwał tylko do 14 roku życia niepełnosprawnego dziecka, co nie jest żadną cenzurą czasową. Wydłużamy ten okres, a jednocześnie zwiększamy czas pobierania zasiłku z 14 do 30 dni w roku - mówił wiceminister w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Krzysztof Michałkiewicz.

Poszerzone będą też możliwości korzystania z elastycznych form organizacji czasu pracy dla opiekunów osób niepełnosprawnych - w tym z ruchomego czasu pracy i z telepracy - w zależności od możliwości pracodawcy i potrzeb pracownika.

Pozostałe zmiany dotyczą postępowań administracyjnych uregulowanych w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

- Przewidziana jest zmiana bardzo oczekiwana przez uczestników warsztatów terapii. Pozwoli osobom opuszczającym warsztaty wziąć udział w systemie wsparcia w usamodzielnieniu zawodowym i społecznym - mówił wiceminister.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.