PARTNER PORTALU
  • BGK

Projekt SLD ws. obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej

  • PAP/JS    28 kwietnia 2017 - 19:10
Projekt SLD ws. obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej
"Nasza inicjatywa to kontynuacja procesu decentralizacji władzy i wzmocnienie społeczeństwa obywatelskiego" - powiedziała rzeczniczka prasowa partii Anna-Maria Żukowska (Fot. Pixabay)

SLD chce aby, obywatelską inicjatywę uchwałodawczą na poziomie gminy oraz powiatu mogła wnieść grupa nie więcej niż 10 proc. mieszkańców posiadających prawa wyborcze oraz by projekt uchwały na posiedzenie Rady Województwa mogło wnieść 5 proc. mieszkańców mających prawo do wybierania Rady.
Sojusz na konferencji prasowej w Sejmie przedstawił projekt zmian w ustawach: o samorządzie gminnym, o samorządzie powiatowym oraz o samorządzie województwa w tej sprawie.

Wiceszefowa SLD Małgorzata Niewiadomska-Cudak podkreśliła, że obecnie jedynie w 41 proc. gmin istnieje możliwość złożenia obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej, która pozwala mieszkańcom danego samorządu na złożenie własnego projektu uchwały, nad którą będą następnie głosować radni. Jak zaznaczyła, takie działania służą aktywizacji mieszkańców oraz rozwojowi samorządu i społeczeństwa obywatelskiego.

Stąd inicjatywa SLD dotycząca zmian w ustawach, która określiłaby, że obywatelską inicjatywę uchwałodawczą na poziomie gminy mogłaby wnieść grupa nie więcej niż 10 proc. mieszkańców posiadających prawa wyborcze; analogiczne przepisy odnosiłyby się do powiatu. Swój projekt uchwały na posiedzenie Rady Województwa mogłoby wnieść 5 proc. mieszkańców posiadających prawo do wybierania Rady.

"Nasza inicjatywa to kontynuacja procesu decentralizacji władzy i wzmocnienie społeczeństwa obywatelskiego" - powiedziała rzeczniczka prasowa partii Anna-Maria Żukowska. Jak dodała, to kolejny projekt po "Ustawie Kality" oraz ustawie "O planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży" zgłoszony pod obrady Sejmu.

SLD zwrócił się z petycją do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z prośbą o podjęcie działań zmierzających do zmiany w ustawach o samorządzie gminnym, samorządzie powiatowym i samorządzie województwa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.