PARTNER PORTALU
  • BGK

Protest w Dobrzeniu Wielkim zakończony. To jednak nie koniec konfliktu

  • MN    14 kwietnia 2017 - 15:56
Protest w Dobrzeniu Wielkim zakończony. To jednak nie koniec konfliktu
W Dobrzeniu Wielkim odbyły się już dwa protesty w sprawie przyłączenia do Opola. (fot. arch. NieDlaDużegoOpola‏/Twitter)

Głodujący w Dobrzeniu Wielkim zakończyli protest i czekają na mediacje.
• Drugi protest głodowy w Dobrzeniu Wielkim ws. przyłączenia do Opola zakończył się w piątek (14 kwietnia).

• Do protestujących przyjechał m.in. biskup opolski Andrzej Czaja.

• W mediacje między władzami Opola i protestującymi ma się włączyć także MSWiA.

• Władze Opola nie przewidują zmiany granic administracyjnych miasta.  

Zakończyła się druga głodówka przeciwko włączeniu części Dobrzenia Wielkiego do powiększonego Opola. W piątek (14 kwietnia) do protestujących w Gminnym Ośrodku Kultury przyjechał biskup opolski Andrzej Czaja, który przekonywał mieszkańców do rezygnacji z protestu oraz wojewoda Adrian Czubak, który zapewniał, że w mediacje na temat ustalenia granic Dobrzenia włączy się Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. W rozmowach z protestującymi uczestniła też zawodowa mediator Aneta Gibek-Wiśniewska.

- Z ulgą i zrozumieniem przyjmujemy informację o zakończeniu protestu w GOK w Dobrzeniu Wielkim. To oczywiste, że dialog między władzami Dobrzenia i Opola jest lepszym rozwiązaniem, niż trwanie w konflikcie – poinformowała po zakończeniu protestu Katarzyna Oborska-Marciniak z Urzędu Miasta w Opolu.

Czytaj też: Opole gotowe do dalszych rozmów z gminą Dobrzeń Wielki, ale nie o zmianie granic

Ale ratusz wcale nie ma zamiaru zmieniać granic administracyjnych.

- Jednocześnie po raz kolejny zdecydowanie dementujemy, jakoby przedstawiciele Opola w procesie mediacyjnym proponowali jakąkolwiek zmianę granic administracyjnych miasta, bądź na taką zmianę się godzili. Przedmiotem trwającego dialogu są wyłącznie kwestie związane z ustaleniem zasad współpracy (w tym finansowej) pomiędzy samorządami w nowych granicach – czytamy w oświadczeniu.  

To była druga głodówka w GOK-u. Pierwsza miała miejsce na przełomie grudnia i stycznia. Zakończyła się zapewnieniem, że dojdzie do mediacji z sprawie włączenia części sołectw do Opola. Później pojawiła się informacja, że opolski magistrat wycofuje się z mediacji, dlatego 4 kwietnia część osób powróciła do protestu głodowego.

Czytaj też: Adam Bodnar do przeciwników poszerzenia Opola: Sprawa jest przegrana

Sprawa protestu głodowego w Dobrzeniu Wielkim odbiła się szerokim echem w całym kraju. Wójt Dobrzenia Wielkiego Henryk Wróbel tłumaczył, że wszystkie cztery gminy, których sołectwa przyłączono do Opola, poniosły z tego powodu straty finansowe, a dwie z nich nie były w stanie zamknąć swojego budżetu.

Poparcie dla protestujących w Dobrzeniu Wielkim wyraziła także część polityków, jak Piotr Zgorzelski (PSL), Ryszard Galla (Mniejszość Niemiecka) czy Paweł Grabowski (Kukiz'15).

Od 1 stycznia 2017 r. Opole powiększyło się o 12 sołectw z gmin Komprachcice, Prószków, Dąbrowa oraz Dobrzeń Wielki. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.