PARTNER PORTALU
  • BGK

Protestujący przeciwko powiększeniu Opola uniewinnieni przez sąd

  • PAP/JS    26 kwietnia 2017 - 15:55
Protestujący przeciwko powiększeniu Opola uniewinnieni przez sąd
(fot.pixabay)

Sąd Rejonowy w Opolu uniewinnił Rafała K. i Łukasza K. obwinionych o organizację nielegalnej manifestacji i blokady obwodnicy stolicy regionu w ramach protestu przeciwko decyzji rządu o powiększeniu Opola. Wyrok nie jest prawomocny.
• Po publikacji wyroku Łukasz K. powiedział, że nagana jest uzasadniona. Przedsiębiorca powiedział, że spodziewa się kolejnego procesu.

• Odniósł się także do wtorkowej decyzji prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego, który nagle zrezygnował ze spotkania z mieszkańcami przyłączonych do Opola Czarnowąs, tłumacząc się obawami przed agresją przeciwników dużego Opola.

 

W maju ubiegłego roku na obwodnicy Opola kilkaset osób blokowało ruch drogowy przechodząc przez pasy. Był to protest przeciwko propozycji powiększenia miasta Opole o tereny sąsiednich gmin. Zdaniem policji, organizatorami nielegalnego zgromadzenia był właśnie Rafał K. - lider komitetu Tak dla Samorządności oraz Łukasz K. - właściciela portalu Grupa Lokalna Balaton, zaangażowanego w akcje obrony podopolskich gmin przeciwko propozycjom władz Opola.

Żaden z obwinionych nie przyznał się do winy. Rafał K. odmówił składania wyjaśnień. Łukasz K. tłumaczył, że protest był spontanicznym wyrazem oburzenia lokalnej społeczności, a jego portal informując o proteście jedynie ostrzegał kierowców przed możliwymi utrudnieniami w ruchu drogowym. Sąd uniewinnił obydwu obwinionych od zarzutu organizacji nielegalnej manifestacji, uznając jedynie za fakt ich uczestnictwo w samej blokadzie i utrudnianie ruchu drogowego, za co wymierzył im karę nagany. Jednocześnie sąd uwolnił obwinionych od ponoszenia kosztów sądowych.

"Sąd na podstawie materiału dowodowego doszedł do głębokiego przekonania, że było to mimo wszystko zgromadzenie spontaniczne, o którym mówi ustawa o zgromadzeniach publicznych. Dlatego uniewinnił obwinionych od dokonania tego czynu. Sąd uniewinnił także Rafała K. od zarzutu odmowy wylegitymowania się policjantom, bo nie ma na to żadnych dowodów poza notatką policyjną" - tłumaczył sędzia prowadzący sprawę.

Po publikacji wyroku Łukasz K. powiedział, że nagana jest uzasadniona. Przedsiębiorca powiedział, że spodziewa się kolejnego procesu. "Myślę, że następna ława oskarżonych będzie w innym składzie. Mam nadzieję, że odpowiednim: tych, którzy są odpowiedzialni za to wszystko, że chodzimy po tych pasach, czy w inny sposób protestujemy" - powiedział dziennikarzom.

Odniósł się także do wtorkowej decyzji prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego, który nagle zrezygnował ze spotkania z mieszkańcami przyłączonych do Opola Czarnowąs, tłumacząc się obawami przed agresją przeciwników dużego Opola.

"Nie wiem, czego boi się pan prezydent Wiśniewski. Czekał na niego piękny tort i ludzie, którzy chcieli zadać mu kilka trudnych pytań. Choćby o to, dlaczego zerwał mediacje i nie pozwolił pani mediator na wyjazd do Warszawy, aby przedstawiła ministrowi spraw wewnętrznych Mariuszowi Błaszczakowi wyników naszego porozumienia" - powiedział.

Opole powiększono 1 stycznia 2017 roku o sołectwa z czterech ościennych gmin. Decyzję rządu oprotestowywali mieszkańcy tych gmin, organizacje mniejszości narodowych, samorządowcy oraz politycy opozycyjni.

Największą skalę protesty przybrały w gminie Dobrzeń Wielki, gdzie na przełomie roku kilkanaście osób podjęło głodówkę. Strajk przerwano po rozpoczęciu mediacji prowadzonych przez adwokat Anetę Gibek-Wiśniewską. Do porozumienia jednak nie doszło.

Prezydent Opola zerwał negocjacje po Marszu dla Samorządności w marcu tego roku, w którym uczestniczyli samorządowcy i członkowie zespołu mediacyjnego z gminy Dobrzeń Wielki. Władze Opola zaprzeczyły informacjom, jakoby były skłonne do rewizji granic z gminą Dobrzeń Wielki, podtrzymując jednocześnie deklarację pomocy finansowej. Wywołało to trwającą tydzień drugą głodówkę, która zakończyła się przed Wielkanocą na prośbę biskupa opolskiego ks. Andrzeja Czai. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.