PARTNER PORTALU
  • BGK

Przedterminowe wybory do rady gminy Słupno. Głosowanie w niedzielę

  • PAP/KDS    16 sierpnia 2017 - 16:26
Przedterminowe wybory do rady gminy Słupno. Głosowanie w niedzielę
W maju, w referendum, mieszkańcy Słupna zdecydowali o odwołaniu rady (fot.fotolia)

W niedzielę, 20 sierpnia, mieszkańcy gminy Słupno wybiorą nowy skład 15-osobowej rady gminy. Przedterminowe wybory zostały zarządzone po tym, gdy w maju mieszkańcy gminy odwołali radę w referendum. W wyborach wystartuje 44. kandydatów z 11. komitetów.
Zgodnie z Kodeksem wyborczym, w związku z wynikiem referendum, termin przedterminowych wyborów do rady gminy Słupno wyznaczyła premier Beata Szydło w wydanym na początku lipca rozporządzeniu.

W niedzielę mieszkańcy Słupna oraz miejscowości położonych na terenie tej gminy będą mogli głosować w 9. obwodowych komisjach wyborczych, gdzie lokale będą czynne w godz. od 7 do 21. Jak wynika z danych opublikowanych przez Delegaturę Krajowego Biura Wyborczego w Płocku, zawierających listy kandydatów na radnych gminy Słupno w wyborach przedterminowych, ponownie o mandat ubiegać będzie się tam 8 osób z poprzedniego składu rady.

Poprzednia rada gminy Słupno została odwołana w referendum przeprowadzonym 21 maja - za odwołaniem rady opowiedziało się wówczas 1980 spośród 2068 głosujących; głosów ważnych oddano 2035. Uprawnionych do głosowania było 5962 osób. Ostatecznie frekwencja w referendum wyniosła 34,69 proc.

Głosowanie to było ważne, gdyż zgodnie z ustawą o referendum lokalnym, jest ono ważne, gdy udział w nim wzięło nie mniej niż 3/5 liczby głosujących w wyborze organu, którego dotyczy, a wynik referendum jest rozstrzygający, gdy za jednym z rozwiązań, które poddane zostaje pod głosowanie, oddano więcej niż połowę ważnych głosów.

Referendum było efektem konfliktu w radzie gminy Słupno, podzielonej na zwolenników wójta Marcina Zawadki, który objął to stanowisko wygrywając ostatnie wybory samorządowe w drugiej turze, startując jako kandydat KW Stowarzyszenie "Nasza Gmina Słupno", oraz jego przeciwników, związanych głównie z PSL. Spór tamtejszych radnych trwa niemal od początku kadencji samorządowej 2014-18, co - jak uzasadniali wnioskodawcy referendum - paraliżowało prace samorządu.

Postanowienie o referendum w sprawie odwołania rady gminy Słupno przed upływem kadencji wydał pod koniec marca Komisarz Wyborczy w Płocku, do którego wpłynął wcześniej wniosek mieszkańców gminy Słupno o przeprowadzenie takiego głosowania. Wniosek ten poparło prawie 1,5 tys. osób. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.