PARTNER PORTALU
  • BGK

Przedwczesna kampania kandydata na prezydenta Szczecina. PKW nie zajmuje stanowiska

  • PAP/TK    6 kwietnia 2018 - 14:55
Przedwczesna kampania kandydata na prezydenta Szczecina. PKW nie zajmuje stanowiska
W Szczecinie już pojawiły się plakaty z kandydatem PO i Nowoczesnej na prezydenta Szczecina (Fot. facebook.com/@SławomirNitras)

W Szczecinie zawisły billboardy Sławomira Nitrasa "Wspólnie, Szczecin, Nitras, Pomoc". Poseł, mający kandydować na prezydenta miasta, zapewnił, że nie jest to kampania wyborcza. Wątpliwości wyrazili lokalni politycy. PKW nie ma kompetencji, by przed zarządzeniem wyborów zajmować stanowisko w konkretnych sprawach.
  • Pod koniec ubiegłego tygodnia w Szczecinie zawisło blisko 30 billboardów ze zdjęciem Nitrasa i hasłem "Wspólnie Szczecin Nitras Pomoc".
  • Pojawiły się głosy, że jest to naruszenie przepisów stanowiących, że kampania wyborcza może się rozpocząć dopiero po ogłoszeniu przez premiera terminu wyborów.
  • Jedynym środkiem, który PKW może w tych sprawach stosować jest apelowanie do uczestników życia publicznego o niepodejmowanie takich działań.

W marcu przewodniczący Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej, Grzegorz Schetyna i Katarzyna Lubnauer ogłosili, że Nitras będzie kandydatem obu partii na prezydenta Szczecina w tegorocznych wyborach samorządowych.

Pod koniec ubiegłego tygodnia w Szczecinie zawisło blisko 30 billboardów ze zdjęciem Nitrasa i hasłem "Wspólnie Szczecin Nitras Pomoc". Na sprawę zwrócili uwagę radni miejscy i dziennikarze lokalnych mediów, pytając, czy nie jest to naruszenie przepisów stanowiących, że kampania wyborcza może się rozpocząć dopiero po ogłoszeniu przez premiera terminu wyborów samorządowych. Premier najwcześniej w połowie lipca, a najpóźniej w połowie sierpnia powinien ogłosić termin tegorocznych wyborów.

Czytaj także:Kodeks wyborczy: Nowe przepisy wchodzą w życie. Jakie zmiany podczas wyborów?

Poseł PO zapytany przez dziennikarzy podczas czwartkowej konferencji prasowej, czy rozpoczął kampanię wyborczą, zaprzeczył.

"To, że będę kandydatem na prezydenta, jeżeli nawet będę, to nie oznacza, że ja do lipca nie mam prawa zwołać konferencji prasowej, spotkania z mieszkańcami, akcji społecznej (…) - to jest wszystko dozwolone - podkreślił Nitras. Dodał, że każde jego działanie jest konsultowane z "doświadczonymi prawnikami" i jest pewien, że jest ono zgodne z polskim prawem.

Zaznaczył, że "na billboardzie nie występuje nikt, kto będzie kandydatem". Dodał, że obecnie nie jest kandydatem na prezydenta miasta i "nic nie jest przesądzone". Zaznaczył przy tym, że wystawienie w mieście około 30 billboardów zostało sfinansowane ze środków PO.

Czytaj także: Kodeks wyborczy: Jeden przecinek diametralnie zmieni przepisy

Dyrektor Zespołu Kontroli Finansowania Partii Politycznych i Kampanii Wyborczych Krajowego Biura Wyborczego Krzysztof Lorentz powiedział w piątek (06.04), że "Państwowa Komisja Wyborcza, organy wyborcze, w kwestiach dotyczących ewentualnego prowadzenia działań o charakterze agitacyjnym przed rozpoczęciem kampanii wyborczej nie zajmują stanowiska w konkretnych sprawach, bo nie mają do tego kompetencji".

Zarazem zaznaczył, że "jeśli ktoś podejmuje działania, które mają charakter agitacji wyborczej, a wybory jeszcze nie zostały zarządzone - jest to działanie niezgodne z przepisami Kodeksu wyborczego i od takich działań podmioty powinny się powstrzymać". Dodał, że przepisy m.in. Kodeksu wyborczego nie zawierają "żadnych narzędzi" do tego, aby zapobiec tego rodzaju działaniom czy "wymusić określone postępowanie w okresie przed wyborami".

"Jedynym środkiem, który PKW może w tych sprawach stosować jest apelowanie do uczestników życia publicznego o niepodejmowanie takich działań" - powiedział Lorentz. Zaznaczył, że PKW wielokrotnie zwracała uwagę, iż kwestie te powinny być uregulowane ustawowo.

Lorentz dodał, że PKW przed wyborami otrzymuje wiele sygnałów o działaniach mogących być agitacją prowadzoną przed ogłoszeniem terminu wyborów. Pierwszy taki sygnał związany z tegorocznymi wyborami samorządowymi dotarł do Komisji we wrześniu ub.r. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.