PARTNER PORTALU
 • BGK

Przeprosiny w prasie i 50 tys. zł zadośćuczynienia dla prezydenta Sopotu

 • PAP/JS    30 stycznia 2018 - 19:11
Przeprosiny w prasie i 50 tys. zł zadośćuczynienia dla prezydenta Sopotu
W oświadczeniu rozesłanym mediom po ogłoszeniu wyroku Karnowski napisał, że "jest zadowolony z wyroku, choć nic nie wynagrodzi 10 lat udręki" (fot. MO/PTWP)

Sąd Apelacyjny w Gdańsku zasądził przeprosiny oraz 50 tys. zł zadośćuczynienia w procesie, jaki prezydent Sopotu Jacek Karnowski wytoczył byłemu redaktorowi naczelnemu "Rzeczpospolitej" oraz byłemu dziennikarzowi tej gazety za artykuły dotyczące tzw. afery sopockiej.
 • W oświadczeniu rozesłanym mediom po ogłoszeniu wyroku Karnowski napisał, że "jest zadowolony z wyroku, choć nic nie wynagrodzi 10 lat udręki".
 • Pełnomocnik pozwanych mec. Michał Majkowski powiedział dziennikarzom po ogłoszeniu wyroku, że jego klienci "z pewnością złożą zapowiedź kasacji".
 • Ocenił, że wyrok "z jednej strony jest zadowalający, bo zmniejszono liczbę ogłoszeń z przeprosinami, do których zostali zobowiązani" jego klienci.

W ogłoszonym wyroku Sąd Apelacyjny w Gdańsku podtrzymał tym samym w większości werdykt sądu niższej instancji w tym procesie, podwyższył jednak kwotę zadośćuczynienia przyznanego Karnowskiemu (solidarnie od obu pozwanych) z 5 tysięcy do 50 tysięcy zł. Sąd zmniejszył też z trzech do dwóch liczbę publikacji ogłoszeń z przeprosinami dla prezydenta Sopotu, jakie redaktor i dziennikarz mają zamieścić w "Rzeczpospolitej".

Sędzia Jakub Rusiński w uzasadnieniu wyroku ocenił, że pracownicy dziennika nie wykazali się należytą starannością i rzetelnością w przygotowywaniu materiałów dotyczących Karnowskiego. "W publikacji należy odróżnić fakty od przypuszczeń, natomiast przedmiotowe artykuły nie pozostawiały wątpliwości - według ich przekazu Jacek Karnowski złożył Sławomirowi Julke propozycję korupcyjną. Takie stwierdzenie narusza dobra osobiste powoda i dobre imię" - powiedział w uzasadnieniu Rusiński.

Sędzia zaznaczył też, że pracownicy dziennika oparli swoje publikacje na nagraniu, którego rzetelności - jak sami przyznali - nie mogli być pewni. Sędzia podkreślił, że nagranie "nie było oryginalne". "A dziennikarza, który uzyskał nagranie łączyły z nagrywającym niejasne relacje, także finansowe" - dodał Rusiński.

Uzasadniając fakt podwyższenia z 5 do 50 tys. zł kwoty zadośćuczynienia, sędzia przywołał "zakres naruszeń praw osobistych powoda". Zdaniem sądu przyznane przez sąd niższej instancji zadośćuczynienie było "nieadekwatne do ustalonego zakresu naruszenia słusznych praw powoda". "Publikacje na temat powoda miały miejsce w prasie o zasięgu nie tylko krajowym. Dotyczyły osoby, dla której dobra opinia jest podstawą funkcjonowania w strukturach samorządowych" - zaznaczył sędzia dodając, że "krzywda wymaga odpowiedniej rekompensaty".

W oświadczeniu rozesłanym mediom po ogłoszeniu wyroku Karnowski napisał, że "jest zadowolony z wyroku, choć nic nie wynagrodzi 10 lat udręki". "Nie można nikogo bezkarnie pomawiać i skazywać na śmierć cywilną, nie zachowując żadnej staranności i rzetelności dziennikarskiej. Pęd za newsem, za byciem pierwszym, nie może być wytłumaczeniem braku sumienności i konieczności dociekania prawdy przez dziennikarza. I sąd to kilkakrotnie podkreślił. Zupełnym kuriozum w tej sprawie było to, że dziennikarz opisujący sprawę był bliskim kolegą, w dodatku powiązanym finansowo ze Sławomirem Julke" - zaznaczył Karnowski.

Pełnomocnik pozwanych mec. Michał Majkowski powiedział dziennikarzom po ogłoszeniu wyroku, że jego klienci "z pewnością złożą zapowiedź kasacji". "Wyczerpiemy wszystkie środki na drodze krajowej, a myślę że nawet na drodze zagranicznej, jeżeli będzie taka potrzeba" - powiedział adwokat.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • DC, 2018-01-31 11:23:00

  Prezydent Sopotu - wymieniony z imienia, nazwiska , fukcji... Ci co sugerowali, pomawiali, oczerniali - nieznani... "dziennikarze," "redaktor" .... to jak to jest z tą jawnością i transparentnościa ? Czyżby oskarżali incognito ?
 • Lech, 2018-01-31 09:04:38

  Coś słabo Karnowskiemu włosy rosną. Czekam aż sobie je przydepnie.