PARTNER PORTALU
  • BGK

Przewodnicząca Rady Dzielnicy Ursynów nie zwołała sesji od trzech miesięcy

  • Michał Nowak    24 lipca 2017 - 13:33
Przewodnicząca Rady Dzielnicy Ursynów nie zwołała sesji od trzech miesięcy
Przewodnicząca rady Teresa Jurczyńska-Owczarek nie zwołała sesji od ponad trzech miesięcy. (fot. YouTube)

Co zrobić z przewodniczącą rady dzielnicy, która od trzech miesięcy nie zwołała sesji? Stołeczny ratusz czeka na wyjaśnienia.
• Ponad trzy miesiące minęły od ostatniej zwołanej na Ursynowie sesji rady dzielnicy.  

• Sytuacja jest patowa i wydaje się, że tylko interwencja stołecznego ratusza może ją rozwiązać.

• W przypadku rady gminy ustawa nie precyzuje co grozi przewodniczącemu za niezwoływanie sesji.

Ostatnia sesja Rady Dzielnicy Ursynów miała miejsce w połowie kwietnia, o ile można tak nazwać trwające niewiele ponad minutę spotkanie, które zostało zwołane przez przewodniczącą rady – Teresę Jurczyńską-Owczarek. Radni mieli wtedy wybierać czwartego wiceburmistrza Ursynowa, ale spotkanie zostało natychmiastowo przerwane właśnie przez przewodniczącą, bez podania jasnego powodu.

Od tej pory ursynowscy radni nie zebrali się ani razu. Brak sesji przez ponad trzy miesiące oznacza złamanie statutu dzielnicy, dlatego prezydent Warszawy ma prawo zwołać sesję w trybie nadzorczym.

- Przewodnicząca Rady hańbi funkcję i Ursynów. Pluje wyborcom w twarz. Powinna złożyć mandat. Nasz Ursynów poprze każdą zmianę – ostro skomentował sytuację Piotr Guział, radny Warszawy, były burmistrz Ursynowa, a także członek „Naszego Ursynowa” z ramienia którego startowała w wyborach Teresa Jurczyńska-Owczarek. Została jednak wyrzucona z klubu w momencie, gdy nie poparła namaszczonego przez Piotra Guziała kandydata na burmistrza dzielnicy.

Sytuacja w Ursynowie nie pozostanie bez odzewu. Przewodnicząca rady została wezwana do wyjaśnień przez stołeczny ratusz. – Czekamy na jej odpowiedź. Jeżeli okaże się to konieczne, pani prezydent zwoła sesję w trybie nadzorczym – przekazał „Gazecie Wyborczej” Bartosz Milczarczyk z Urzędu m. st. Warszawy.

Niecodzienna sytuacja

W przypadku rady gminy, przewodniczący powinien zwoływać sesje nie rzadziej niż raz na kwartał. Co jeśli tego nie zrobi? Ustawa o samorządzie gminnym mówi jedynie, że przewodniczący może wyznaczyć do wykonywania swoich zadań wiceprzewodniczącego (art. 19 ust. 2). Jak czytamy w niej "w przypadku nieobecności przewodniczącego i niewyznaczenia wiceprzewodniczącego, zadania przewodniczącego wykonuje wiceprzewodniczący najstarszy wiekiem", a więc to on zwołuje sesję.

- W takiej sytuacji to wiceprzewodniczący powinien zwołać sesję – uważa Andrzej Dec, wieloletni przewodniczący Rady Miasta w Rzeszowie. – Były takie sytuacje na początku lat dziewięćdziesiątych, że przewodniczący celowo nie zwoływał sesji i nie wyznaczał nikogo, stąd pojawił się przepis w ustawie, który mówi o wiceprzewodniczącym wyznaczonym lub najstarszym wiekiem – precyzuje.

Ponadto ustawa mówi, że odwołanie przewodniczącego i wiceprzewodniczących następuje na wniosek co najmniej 1/4 ustawowego składu rady gminy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.