PARTNER PORTALU
  • BGK

Przewodniczący PKW: „książeczka” wygodniejsza dla wyborcy

  • pt    19 maja 2017 - 09:19
Przewodniczący PKW: „książeczka” wygodniejsza dla wyborcy
Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński (fot. PKW)

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński uważa, że karta do głosowania w formie broszury A4 jest bardziej praktyczna i wygodniejsza dla wyborcy od tzw. „płachty”.
Trwają konsultacje kształtu kart do głosowania. Po wakacjach opublikowany zostanie raport z konsultacji, a opinie wyborców będą miały charakter doradczy przy ustaleniu ostatecznego wzoru karty do głosowania. PKW planuje zaprezentowanie ostatecznego wzoru jesienią tego roku.

Przewodniczący PKW przyznał, że zaletą karty wielkoformatowej – tak zwanej płachty – może być to, że wszyscy kandydaci są jednocześnie widoczni dla wyborcy.

Zauważył jednak, że taką kartą trudno jest się posługiwać, w lokalach wyborczych nie ma tyle miejsca, by rozłożyć kartę i zachować warunki tajności oddawania głosu. Dodatkowo karta ta jest barierą dla osób niepełnosprawnych - sędzia Hermeliński przypomniał, że PKW i KBW zorganizowały konferencję z udziałem osób z niepełnosprawnością i w ich jednoznacznej ocenie karta ta jest niewygodna i niepraktyczna.

Szef PKW zaprezentował przykładową kartę formatu A0 oraz proponowane wzory kart-książeczek.
- To nie jest tak, że przygotowaliśmy taką dużą kartę, by zniechęcić do płachty, tak może wyglądać przykładowa karta, gdy w dużym okręgu wyborczym wystartuje wiele komitetów i zgłoszą one maksymalną liczbę kandydatów - powiedział Wojciech Hermeliński.

Zwrócił także uwagę na rozmiary nakładki w alfabecie Braille’a dla wyborców niewidomych i niedowidzących, która musi być dopasowana do rozmiaru karty.

Samorządowcy, osoby pracujące w obwodowych komisjach wyborczych w poprzednich wyborach. Państwowa Komisja Wyborcza i Krajowe Biuro Wyborcze będą prowadzić konsultacje kształtu kart do głosowania do końca czerwca.

Po wakacjach opublikowany zostanie raport z konsultacji, a opinie wyborców będą miały charakter doradczy przy ustaleniu ostatecznego wzoru karty do głosowania. PKW planuje zaprezentowanie ostatecznego wzoru jesienią tego roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.