Przewodniczący PKW: „książeczka” wygodniejsza dla wyborcy

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński uważa, że karta do głosowania w formie broszury A4 jest bardziej praktyczna i wygodniejsza dla wyborcy od tzw. „płachty”.
Przewodniczący PKW: „książeczka” wygodniejsza dla wyborcy
Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński (fot. PKW)

Trwają konsultacje kształtu kart do głosowania. Po wakacjach opublikowany zostanie raport z konsultacji, a opinie wyborców będą miały charakter doradczy przy ustaleniu ostatecznego wzoru karty do głosowania. PKW planuje zaprezentowanie ostatecznego wzoru jesienią tego roku.

Przewodniczący PKW przyznał, że zaletą karty wielkoformatowej – tak zwanej płachty – może być to, że wszyscy kandydaci są jednocześnie widoczni dla wyborcy.

Zauważył jednak, że taką kartą trudno jest się posługiwać, w lokalach wyborczych nie ma tyle miejsca, by rozłożyć kartę i zachować warunki tajności oddawania głosu. Dodatkowo karta ta jest barierą dla osób niepełnosprawnych - sędzia Hermeliński przypomniał, że PKW i KBW zorganizowały konferencję z udziałem osób z niepełnosprawnością i w ich jednoznacznej ocenie karta ta jest niewygodna i niepraktyczna.

Szef PKW zaprezentował przykładową kartę formatu A0 oraz proponowane wzory kart-książeczek.
- To nie jest tak, że przygotowaliśmy taką dużą kartę, by zniechęcić do płachty, tak może wyglądać przykładowa karta, gdy w dużym okręgu wyborczym wystartuje wiele komitetów i zgłoszą one maksymalną liczbę kandydatów - powiedział Wojciech Hermeliński.

Zwrócił także uwagę na rozmiary nakładki w alfabecie Braille’a dla wyborców niewidomych i niedowidzących, która musi być dopasowana do rozmiaru karty.

Samorządowcy, osoby pracujące w obwodowych komisjach wyborczych w poprzednich wyborach. Państwowa Komisja Wyborcza i Krajowe Biuro Wyborcze będą prowadzić konsultacje kształtu kart do głosowania do końca czerwca.

Po wakacjach opublikowany zostanie raport z konsultacji, a opinie wyborców będą miały charakter doradczy przy ustaleniu ostatecznego wzoru karty do głosowania. PKW planuje zaprezentowanie ostatecznego wzoru jesienią tego roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE