PARTNER PORTALU
  • BGK

Przewodniczący PKW o zmianach w Kodeksie wyborczym chce rozmawiać z prezydentem Dudą

  • PAP/KDS    15 grudnia 2017 - 11:19
Przewodniczący PKW o zmianach w Kodeksie wyborczym chce rozmawiać z prezydentem Dudą
Przewodniczący PKW będzie zabiegał o audiencję u PAD (fot. premier.gov.pl)

Wojciech Hermeliński, przewodniczący PKW chce spotkać się z prezydentem Andrzejem Dudą. - Chcę przedstawić mu nasze wszystkie zastrzeżenia w sprawie zmian w Kodeksie wyborczym - wyjaśnił.
Sejm uchwalił w czwartek (14.12) zmiany w ordynacji wyborczej autorstwa PiS wraz z licznymi poprawkami tego klubu. Według jednej z nich szefa Krajowego Biura Wyborczego będzie powoływała Państwowa Komisja Wyborcza na siedem lat spośród trzech kandydatów przedstawionych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych we wniosku złożonym po zasięgnięciu opinii szefów trzech Kancelarii: Sejmu, Senatu i Prezydenta.

Sejm przyjął także poprawkę dotyczącą komisarzy wyborczych. Zgodnie z nią 100 komisarzy wyborczych (a nie 400, jak zakładał projekt) powołuje na okres pięciu lat Państwowa Komisja Wyborcza na wniosek ministra spraw wewnętrznych. Zmniejszenie liczby komisarzy wyborczych to - jak podkreślali autorzy projektu - ukłon w stronę PKW, która zgłaszała możliwe trudności z powołaniem 400 komisarzy w ciągu zaledwie 60 dni.

Na piątkowym (15.12) briefingu Wojciech Hermeliński powiedział, że odebranie PKW tych uprawnień dotyczących wyboru komisarzy i szefa KBW to rodzaj takiego parawanu. - Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji sobie tworzy, czy władza sobie tworzy, z PKW parawan, który ma w jakimś sensie legitymizować wybory - podkreślił.

Czytaj więcej: Wybory samorządowe: Majchrowski, Szczurek i Biedroń na listach PO?

Przewodniczący PKW ocenił, że Komisja staje się kwiatkiem do rządowego kożucha, a KBW staje się agendą rządową. Jego zdaniem uczciwiej będzie jeżeli wprost się powie, że szef MSWiA, czy rząd, bierze odpowiedzialność za całe wybory.

Szef PKW poinformował, że będzie zabiegał o audiencję u prezydenta Andrzeja Dudy. - Będę chciał mu przedstawić wszystkie nasze zastrzeżenia do ustawy już uchwalonej przez Sejm - zapowiedział Hermeliński.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.