PARTNER PORTALU
  • BGK

Przyjęto budżet w województwie świętokrzyskim na 2016 rok

  • PAP    29 grudnia 2015 - 16:37
Przyjęto budżet w województwie świętokrzyskim na 2016 rok
Zakładany deficyt wyniesie więc 34,7 mln zł. Zostanie on pokryty z kredytu i z wolnych środków. (fot. pixabay.com CC0)

Dochody niższe o 100 mln zł, wydatki o 140 mln zł w porównaniu z rokiem poprzednim zakłada budżet województwa świętokrzyskiego na 2016 rok, który we wtorek 29 grudnia przyjęli radni sejmiku. Marszałek przekonuje, że region nie schodzi z prorozwojowego kursu.
W uchwalonym w poniedziałek budżecie dochody zaplanowano na poziomie prawie 514 mln zł, a wydatki na prawie 548,5 mln zł. Zakładany deficyt wyniesie więc 34,7 mln zł. Zostanie on pokryty z kredytu i z wolnych środków.

"To skromniejszy ale nadal prorozwojowy budżet" - powiedział PAP marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas. „Jeśli patrzymy na strukturę wydatków, to on taki w istocie jest. Jeśli porównamy sobie inne budżety, jeśli prawie 50 proc. (45,66 proc.) jest kierowane na inwestycje majątkowe i jest to trzecie miejsce w kraju pod względem tego wskaźnika w wydatkach ogółem, jest to budżet prorozwojowy” – przekonywał.

Według zestawienia zaprezentowanego w czasie sesji przez skarbnika województwa świętokrzyskiego Marię Fidzińską-Dziurzyńską pod względem procentowego udziału wydatków majątkowych w wydatkach ogółem wyższy odsetek figuruje jedynie w projektach budżetów woj. lubelskiego (48,58 proc.) oraz małopolskiego (46,31 proc.).

Projekt zakłada w porównaniu z ubiegłorocznym budżetem, znaczący spadek zarówno po stronie dochodowej jak i wydatkowej. W pierwszym przypadku to ponad 100 mln zł, w drugim zaś 140,5 mln zł.

„Biorąc pod uwagę strukturę dochodów, to ta niższa kwota wynika z niższych wpływów ze środków unijnych. Mamy okres przejściowy, zakończyliśmy starą perspektywę unijną, zaczynamy nową i chodzi oto, żeby przygotować dobre projekty. Część, jak choćby kilka projektów drogowych, jest już gotowych” – zaznaczył Jarubas.

W 2016 roku na inwestycje z zakresu transportu i łączności trafi 171,6 mln zł, czyli nieco ponad 31 proc. wszystkich wydatków przewidzianych w budżecie.

Marszałek spodziewa się, że „apogeum wydatków” związanych ze środkami unijnymi może nastąpić w latach 2017-2019.

Projekt budżetu spotkał się z krytyką radnych Prawa i Sprawiedliwości, którzy zagłosowali przeciw. „W uzasadnieniu do uchwały wyczytałem uzasadnienie zarządu, że jest to budżet kompromisu. Ja tutaj nie widzę pola do kompromisu. To taki kompromis między nieudacznictwem a bylejakością” – powiedział PAP wiceprzewodniczący sejmiku Andrzej Pruś (PiS).

Jak dodał, nie przekonuje go tłumaczenie złą koniunkturą. „Projekt ten w minimalnym stopniu nie daje szans na jakikolwiek rozwój. To jest konsumpcja tego co się udało zabezpieczyć” – ocenił.

Ostrożny w ocenie budżetu był także radny SLD Henryk Milcarz. Zwrócił uwagę, że trzeba ostrożnie rozdzielać pieniądze na bieżące utrzymanie, tym bardziej, że potrzebne będą środki na finansowanie inwestycji w ramach nowej perspektywy unijnej. Wezwał do szukania oszczędności i zwiększenia przychodów. „Najgorsze byłoby czekanie na to, że wszystko się ułoży” – podkreślił.

Ostatecznie uchwała budżetowa została przyjęta przy ośmiu głosach sprzeciwu. 21 radnych zagłosowało za. Przy takich samych proporcjach sejmik przyjął także Wieloletnią Prognozę Finansową na lata 2016 – 2043.

Podczas wtorkowej sesji radni przyjęli także apel do Ministra Finansów o zwiększenie kwoty rezerwy celowej przeznaczonej na dotacje dla samorządu województwa na dofinansowanie budowy, przebudowy, remontu, utrzymania, ochrony dróg wojewódzkich i zarządzania tymi drogami.

„Samorząd Województwa Świętokrzyskiego otrzyma kwotę 15.736.821,00 zł. W roku 2015 Województwo Świętokrzyskie otrzymało dotację w kwocie 21.649.414,00 zł. Z powyższych danych wynika, że dotacja na rok 2016 będzie niższa od kwoty przyznanej na 2015 rok o kwotę 5.912.593,00 zł. Obniżenie poziomu finansowania uniemożliwi wykonanie niezbędnych remontów dróg i spowoduje większe zagrożenie bezpieczeństwa użytkowników ruchu drogowego” – napisano w apelu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.