PARTNER PORTALU
 • BGK

Przyjmowanie imigrantów? Prezydenci dużych miast są otwarci

 • MN    30 czerwca 2017 - 14:29
Przyjmowanie imigrantów? Prezydenci dużych miast są otwarci
Deklaracja Unii Metropolii Polskich. (fot. D.Paszliński)

Prezydenci największych polskich miast podpisali deklarację, która krzewi idee otwartości wobec imigrantów i ich integracji.
• W piątek (30 czerwca) w Gdańsku samorządowcy z miast zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich podpisali deklarację w zakresie współpracy w obszarze migracji.

• Przyjazne przyjmowanie imigrantów, wymiana doświadczeń i dobrych praktyk między miastami, współpraca w tej kwestii z rządem – m.in. takie założenia zawiera deklaracja.

• Drugą podpisaną deklaracją – na gruncie regionalnym – było porozumienie dotyczące utworzenia lokalnych planów zarządzania migracjami w powiatach i gminach województwa pomorskiego.

Podczas trwającej w Gdańsku konferencji „Miasta Integrujące. Integracja = Bezpieczeństwo” podpisano dwie deklaracje dotyczące działań w obszarze migracji i integracji, a także stworzenia stałej i cyklicznej sieci współdziałania „Miasta Integrujące”.

- Miasta zrzeszone w Unii Metropolii Polskich, czyli 12 największych miast, podpisały deklarację w której zobowiązują się krzewić idee otwartości i integracji nowych i dotychczasowych mieszkańców. Musimy pamiętać, że nasze miasta także przecież wyrosły z procesów migracyjnych – powiedział Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, gdzie odbyła się konferencja.

Czytaj też: Międzyresortowy zespół pracuje nad nową polityką regionalną

Podkreślił, że Uniwersytet Warszawski w opublikowanych ostatnio badaniach zwrócił uwagę, iż w 2030 r. Polska zostanie krajem imigranckim. – Oznacza to, że liczba wyjeżdżających na emigrację będzie niższa niż przyjeżdżających do nas imigrantów. To niedaleka przyszłość. Warto do tego się przygotować. Procesy związane z migracjami, nie są łatwe ani proste. Dlatego trzeba dzisiaj, w 2017 zacząć się do tego przygotowywać – dodał Adamowicz.

W pracach w obszarze migracyjnym przedstawicieli miasta wspierać będą kluczowe organizacje działające w tym obszarze, czyli Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) oraz Biuro Wysokiego Komisarza Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR).

Pod deklaracją prezydentów o współdziałaniu miast Unii Metropolii Polskich w dziedzinie migracji widnieją podpisy prezydentów: Tadeusza Truskolaskiego (Białystok), Jacka Majchrowskiego (Kraków), Tadeusza Ferenca (Rzeszów), Rafała Bruskiego (Bydgoszcz), Krzysztofa Żuka (Lublin), Piotra Krzystka (Szczecin), Pawła Adamowicza (Gdańsk), Hanny Zdanowskiej (Łódź), Hanny Gronkiewicz-Waltz (Warszawa), Jacka Jaśkowiaka (Poznań) i Rafała Dutkiewicza (Wrocław). Pełna deklaracja znajduje się w załączniku PDF. MultimediaREKLAMA
×
KOMENTARZE (62)

 • Bogdan Sitnicki, 2017-07-14 09:12:05

  Do Filip: _________________________________________________________________________ Cytuję Ciebie: cyt."Czytam komentarz za komentarzem i jestem przerażona... Jaką wy ludzie macie mentalność? Grupa ksenofobów, chamów i nieudaczników. Wstyd polaczki :( Filip, 2017-07-02 08:42:11 ___..._______________________________________________________________________ FILIPIE, POWIEDZ NAM ŚCIŚLEJ CZYM JESTEŚ PRZERAŻONA, ALE SZCZERZE, PLEASE!:):):)  rozwiń
 • ogarnij się ćwoku, 2017-07-14 00:23:52

  Do Filip: A ty to niby kto? Wykształcony przedstawiciel wielkiego miasta na ciepłej posadce po opozycyjnej linii i bazie. I jakim to niby prawem osądzasz tu ludzi, niedouczony tępy nowobogacki ośle, zapewne pochodzący ze wsi zabitej deską klozetową, a udający tu wielkiego nowoczesnego nadczłowieka. ...  rozwiń
 • Tęczowy-Jacek-Wstyd-dla-P, 2017-07-12 18:22:35

  ZDRAJCY. POWIESIĆ. Albo imigracyjną bombkę włożyć im gdzie światło nie dochodzi. Kto im dało prawo do tak poważnych decyzji ludnościowych? Czy mają aż takie prerogatywy ? Zemsta Schetyny, ot co.