PARTNER PORTALU
  • BGK

PSL o reprywatyzacji: Jak nie audyt to referendum

  • pt/pap    6 września 2016 - 15:04
PSL o reprywatyzacji: Jak nie audyt to referendum
Szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz (fot.wnp.pl)

Jeśli w najbliższych dniach prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz nie przedstawi niezależnego audytu dot. reprywatyzacji w stolicy zasadnym jest wniosek o przeprowadzenie referendum ws. jej odwołania - powiedział szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
Kosiniak-Kamysz podkreślił, że ludowcy do tej pory nie wypowiadali się "ostro" na temat reprywatyzacji w Warszawie. "Czekaliśmy na wyjaśnienia, czekaliśmy na audyt, ale czasu nie pozostało za dużo" - zaznaczył.

"Pani prezydent musi w najbliższych dniach przedstawić niezależny audyt, przedstawić niezależne opinie i podjąć ewentualne decyzje, również personalne, również dotyczące własnej osoby. Jeśli tego nie będzie w najbliższych dniach, to zasadnym jest wniosek o przeprowadzenie referendum (ws. jej odwołania)" - powiedział szef PSL.

Pytany, czy nie jest za późno na taki audyt, stwierdził, że "na dobre wyjaśnienie sprawy nigdy nie jest za późno, jeśli możemy z tego wyciągnąć wnioski".

Nie ma na co czekać

"Jeżeli to nastąpi w ciągu najbliższych dni, to jeszcze szansa jest przed panią prezydent, ale naprawdę nie ma na co czekać. Dajemy przestrzeń do przedstawienia audytu - wszystkie inne formacje polityczne, niezwiązane z panią prezydent - od razu wydały wyrok" - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Według niego, jak najszybsze zaprezentowanie audytu, to "ostatnia szansa" dla Gronkiewicz-Waltz.

W czwartek ponad osiem godzin trwała nadzwyczajna sesja Rady Warszawy w sprawie reprywatyzacji zwołana na wniosek prezydent stolicy., która zapewniła, że chce wyjaśnienia spraw reprywatyzacyjnych. Zdaniem PiS i aktywistów miejskich, to Gronkiewicz-Waltz ponosi odpowiedzialność za nieprawidłowości i powinna ustąpić z funkcji prezydenta stolicy.

W poniedziałek prezydent Warszawy powiedziała, że chce, by jeszcze w tym tygodniu ogłoszony został przetarg na firmę, która przeprowadzi audyt całego procesu reprywatyzacji. "Ogłaszam audyt, zrobię przetarg na audyt, będziemy ujawniać te wszystkie procesy reprywatyzacyjne" - powiedziała Gronkiewicz-Waltz.

Komisja ds. reprywatyzacji

22 września Rada Warszawy ma podjąć drugą próbę powołania komisji ds. reprywatyzacji. Rada stolicy zebrała się w ubiegły czwartek na nadzwyczajnej sesji, która była pokłosiem sprawy zwrotu działki obok Pałacu Kultury i Nauki, pod dawnym adresem Chmielna 70.

Miasto zwróciło ją w 2012 r. w prywatne ręce - osób, które nabyły roszczenia od spadkobierców - mimo że wcześniej b. współwłaścicielowi nieruchomości, obywatelowi Danii, przyznano za nią odszkodowanie na podstawie umowy międzynarodowej.

Prezydent Warszawy zaproponowała wówczas radnym powołanie doraźnej komisji reprywatyzacyjnej, jednak na ubiegłotygodniowej, nadzwyczajnej sesji rady miasta, zabrakło głosów do wprowadzenia tego punktu pod obrady.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.