PARTNER PORTALU
  • BGK

PSL sprzeciwia się "zawłaszczaniu samorządów"

  • JP    12 maja 2017 - 08:59
PSL sprzeciwia się "zawłaszczaniu samorządów"
Szefem parlamentarnego zespołu ds. obrony polskiej samorządności jest poseł PSL Piotr Zgorzelski. (Fot.: ARC P. Zgorzelskiego)

Parlamentarny zespół ds. obrony polskiej samorządności "sprzeciwia się wszelkim próbom zawłaszczania samorządu przez państwo".
W dokumencie przyjętym 11 maja, do którego dotarła PAP, podkreślono, że parlamentarny zespół "doceniając dorobek 27 lat polskiej samorządności, sprzeciwia się kategorycznie wszelkim próbom zawłaszczania samorządu przez państwo".

W swoich postulatach skierowanych do premier Beaty Szydło, zespół, którego szefem jest poseł PSL Piotr Zgorzelski, domaga się m.in. "natychmiastowego zaprzestania przez rząd RP wszystkich prac mających na celu centralizację zadań (w państwie) - wbrew zasadzie pomocniczości" oraz przedstawienia "kompleksowej informacji o miejscu samorządu terytorialnego w pożądanym przez rząd RP ustroju państwa".

Posłowie z zespołu zauważyli, że "w ostatnich miesiącach byliśmy świadkami licznych takich działań". "Co więcej - zapowiedzi polityków partii rządzącej wyraźnie wskazują, że będą podejmowane dalsze kroki pozbawiające jednostki samorządu terytorialnego przynależnych im zadań" - czytamy.

Łukasz Schreiber (PiS) pytany przez PAP o postulaty zespołu podkreślił, że teza o zawłaszczaniu samorządu przez państwo jest nieuprawniona.

- Zgadzam się z tym, że zawłaszczanie samorządu przez państwo to nic dobrego. Natomiast nic takiego w Polsce nie ma miejsca - zaznaczył poseł. Jego zdaniem inicjatywa zespołu wpisuje się w walkę polityczną uprawianą przez opozycję.

Czytaj więcej na portalu Parlamentarny.pl.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.