PARTNER PORTALU
  • BGK

Racibórz i Nowe Miasteczko: Weryfikacją podpisów utrąciła referenda odwoławcze

  • pt    7 czerwca 2016 - 14:44
Racibórz i Nowe Miasteczko: Weryfikacją podpisów utrąciła referenda odwoławcze

Organizatorzy referendum w Racioborzy czekają na decyzję sądu (fot.referenduraciborz.pl)

• Najtrudniejszym zadaniem dla organizatorów lokalnych referendum odwoławczych okazuje się zebranie podpisów.
• Nawet gdy uzbierają wystarczającą liczbę, komisarze wyborczy negatywnie weryfikują znaczny ich procent.
W ostatnich tygodniach odbyło się w Polsce kilkanaście referendów odwoławczych, kilka innych jest przygotowywanych, a organizatorzy kilku kolejnych utknęli w sądach. Jak się okazuje dużym problemem dla inicjatorów referendów jest bowiem zebranie podpisów, a ściślej mówiąc ich weryfikacja.

W przypadku referendów lokalnych w sprawie odwołania organów gminy weryfikacji dokonują komisarze wyborczy.

Sztuka zbierania podpisów

- Ostatnie tygodnie pokazują, że trudno wskazać, ile podpisów poparcia powinien zebrać inicjator ponad ustawowe minimum aby być przekonanym, że jego wniosek nie będzie odrzucony. Problem sposobu weryfikacji podpisów pod wnioskiem referendalnym dobrze obrazuje inicjatywa referendalna z Nowego Miasteczka (lubuskie) – pisze portal referendumlokalne.pl.

W połowie lutego do Komisarza Wyborczego z Zielonej Góry trafił wniosek w sprawie odwołania burmistrza Nowego Miasteczka, do którego załączone były karty z podpisami mieszkańców popierających inicjatywę.

W marcu komisarz zdecydował jednak o odrzuceniu wniosku w sprawie referendum: zakwestionował prawidłowość 244 podpisów, co spowodowało, że było ich zbyt mało do zarządzenia referendum.

"Wadliwe" nazwy miejscowości

Powody odrzucenia podpisów były dość prozaiczne:

- Komisarz Wyborczy odrzuciła aż 205 podpisów wskazując, że w tych przypadkach wadliwie określono nazwę miejscowości Nowe Miasteczko poprzez użycie skrótu nazwy nie pozostającego w powszechnym użyciu. Według Komisarza nieprawidłowości dotyczyły 140 podpisów ze skrótem nazwy „N. Miasteczko”, 12 podpisów ze skrótem „Nowe Miast.”, 3 podpisów ze skrótem „N. Miastecz.” i 50 podpisów ze skrótem „N. Miast.” – wylicza portal referendumlokalne.pl.

Inicjatorzy referendum zaskarżyli decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim.

Do sądu administracyjnego poszli także inicjatorzy referendum z Raciborza, gdzie zdaniem komisarza z 4776 zebranych podpisów, aż 881 nie spełniało wymogów ustawy.

W efekcie nie udało się zebrać 4328 podpisów niezbędnych do decyzji o przeprowadzeniu referendum.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.